Warszawa: 19 fotoradarów wróci w Wielki Piątek!

- Piotr Jędrzejak

Już jutro, w piątek Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformuje, które fotoradary na warszawskich ulicach powrócą do funkcjonowania.

Z dniem 1. stycznia 2016 roku Straż Miejska musiała zakończyć swoją działalność związaną z obsługą fotoradarów. Od tamtego czasu żółte słupy w Warszawie stały i straszyły, ale nie robiły kierowcom zdjęć. Opiekę i obsługę fotoradarów mieli przejąć funkcjonariusze z Inspekcji Transportu Drogowego (tzw. „krokodylki”), ale ciągle coś stało im na przeszkodzie.

Fotoradary miały ruszyć finalnie z końcem marca, jednak Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie zdążył wszystkiego zgrać – potrzebne były legalizacje fotoradarów czy podpisanie umów na dostawę prądu.

Teraz jednak wszystko jest już jasne. Jak w rozmowie z dziennik.pl powiedział Marek Konkolewski, dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, które jest częścią GITD: „Główny Inspektorat Transportu Drogowego już w piątek 14 kwietnia oficjalnie uruchomi większość z 19 fotoradarów przejętych od warszawskiej straży miejskiej. Urządzenia będą działać w ramach ogólnopolskiej sieci Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.”

Wcześniej GITD informował o 27 radarach, jednak nie wszystkie są sprawne. Teraz zapowiada się 19 fotoradarów, ale jeszcze nie wiadomo, jakie będzie dokładnie rozmieszczenie funkcjonujących maszyn. GITD poinformuje o tym w piątek. Na pewno nie ruszą fotoradary przy ulicy Karowej, Powstańców Śląskich i Przyczółkowej, ponieważ zostały odebrane od Straży Miejskiej dopiero niedawno.

Umowa między GITD a Strażą Miejską została podpisana na 3 lata. Fotoradary trzeba było dostosować do systemu CANARD. System ten dysponuje 400 fotoradarami umieszczonymi na masztach, 20 rejestratorami przejazdu na czerwonym świetle, 30 instalacjami odcinkowego pomiaru prędkości i 29 urządzeniami zamontowanymi w pojazdach. Całość traktowana jest jako jeden ogólnopolski system, a jego znaczna część została zakupiona przy istotnym udziale środków europejskich.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl