Jeden z 2 najstarszych motocykli parowych: Roper z 1869 roku w akcji!
Piotr Jędrzejak
13 kwietnia 2017

Siedzisko było jednocześnie zbiornikiem na wodę.

Zbudowany został przez amerykańskiego wynalazcę Sylvestera Howarda Ropera. Pierwszy projekt okrążył wystawy i targi we wschodniej części USA w 1867 roku, a ten motocykl zbudowany został w 1869 roku. Film odnazał użytkownik Mesk z Wykop.pl, gdzie napisał: „Motocykl miał drewnianą ramę wzmacnianą stalą. Na niej zamontowany został silnik parowy. Między drewnianymi kołami zawieszony został kocioł z paleniskiem z dwoma cylindrami. Przeniesienie napędu następowało bezpośrednio na tylne koło przez tłok silnika.”

Jeżeli macie ochotę przeczytać znacznie więcej na temat historii pierwszych motocykli z silnikami parowymi, które powstawały na bazie rowerów, zapraszamy do obszernego artykułu na naszych stronach. Ale teraz obejrzyjcie i posłuchajcie tego cudownego Ropera!

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły