Trójka Polskiego Radia: dziennikarze negatywnie o motocyklistach?!
Piotr Jędrzejak
14 stycznia 2014

„…ludzie, którzy gnają na motorach, to są w istocie rzeczy nie zawodnicy, nie wielbiciele tej wolnej przestrzeni, nie easy rider, tylko dostawcy nerek do przeszczepu.”

Na antenie Trójki Polskiego Radia, dziś rano o 9:30 wyemitowana została kolejna z serii audycji „Informator ekonomiczny”. Prowadzący, doświadczony dziennikarz Wiktor Legowicz rozmawiał z Jackiem Mojkowskim z „Polityki” i za namową słuchacza, poruszyli temat motocykli. Co ciekawe, w audycji związanej z ekonomią, obydwaj panowie jedynie musnęli aspekt motocyklowo-ekonomiczny, skupiając się raczej na czymś zupełnie innym.

Audycję możecie znaleźć na stronie Trójki – z dnia 14.01.2013 o 9:30. Gdy już zaczniecie odsłuch, temat motocykli zaczyna się w momencie 4:20. Jeżeli jednak z jakichś powodów nie możecie jej włączyć (lub gdyby została kiedyś usunięta z serwerów Trójki), postaraliśmy się o dokładny zapis rozmowy obu znanych i szanowanych dziennikarzy. Jeżeli stoicie, sugerujemy usiąść.

– Wiktor Legowicz: Otrzymałem list od stałego słuchacza, że dawno nie mówiliśmy o motocyklach. Słuchacza zawsze denerwuje to, że wypowiadam się bardzo negatywnie o tych pojazdach.

No i teraz powiem, że według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w ubiegłym roku zarejestrowano 56 tysięcy motocykli i motorowerów. Dwa i pół raza – na szczęście! – mniej aniżeli w 2008 roku. I bardzo dobrze, Panie Jacku, dlatego że będzie mniej śmiertelnych wypadków.

– Jacek Mojkowski: No mówi się rzeczywiście, że ludzie, którzy gnają na motorach, to są w istocie rzeczy nie zawodnicy, nie wielbiciele tej wolnej przestrzeni, nie easy rider, tylko dostawcy nerek do przeszczepu. Brzmi brutalnie…

– WL: Ale tak jest!

– JM: Też strasznie obawiam się tych ludzi na motorach, którzy zajeżdżają raz z lewej, raz z prawej, z potworną(!) prędkością. Więc szczerze mówiąc wolałbym, żeby się przesiedli na czteroślady, jeśli muszą jeździć szybko.

– WL: Trochę bezpieczniej.”

** koniec rozmowy **

Przede wszystkim, dziwi nas porównanie (no tak, negatywne nastawienie p. Wiktora do motocykli) liczby rejestracji w roku 2013 do 2008. Każdy choć trochę związany z jednośladami dobrze wie, że rok 2008 był bezapelacyjnie rekordowy na polskim rynku motocyklowym. Stąd też wziął się u p. Wiktora dramatyczny wynik „dwa i pół raza mniejszej” liczby rejestracji. Porównując jednak rok 2013 z 2012, liczba rejestracji jest mniejsza o (zdecydowanie mniej dramatyczne) około 0,1 raza.

Moglibyśmy też, kolokwialnie mówiąc, przyczepić się do takich określeń jak „motor” oraz „czteroślad”, jednak zostawmy to gdzieś z boku. Możemy przecież przyjąć, że „motor” to popularne określenie, a „czteroślad” to zwykłe przejęzyczenie… O tym, kto powoduje, nie chcemy nawet wspominać – dobrze to wiecie.

Ciężko nam jednak zapomnieć o dość drastycznym wyrażaniu swoich opinii. Jak można przeczytać na stronie Polskiego Radia, Wiktor Legowicz jest dziennikarzem-ekonomistą oraz wykładowcą uniwersyteckim. Jest też laureatem nagrody „Ostre pióro” w roku 1999, 2002 i 2005 oraz w 2010 roku laureatem nagrody Prezesa NBP. Z kolei Jacek Mojkowski ma (według Wikipedii) bogate doświadczenie jako dziennikarz, reporter i publicysta, a od 2001 roku jest redaktorem naczelnym „Forum”. 

Może jesteśmy trochę przewrażliwieni, ale wydaje nam się, że osoby z tak bogatym doświadczeniem, wypowiadając się publicznie, nie do końca powinny opowiadać o swoich personalnych opiniach dotyczących innych grup społecznych, w tym przypadku kierowców jednośladów, wrzucając wszystkich do przysłowiowego, jednego wora. A przy okazji stawiając motocyklistów w negatywnym świetle, a niektórzy powiedzą – obrażając.

W komentarzach czekamy na Wasze zdanie na temat audycji Wiktora Legowicza.

Wojciech W. dzięki za podesłanie informacji!

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły