Rusza rekrutacja na bezpłatne szkolenia dla motocyklistów realizowane w ramach projektu „Promowanie motopozytywnych zachowań wśród użytkowników dróg – Motopozytywni”, dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Informacja prasowa
Do 31 maja 2013 motocykliści mogą zarejestrować się na stronie www.motopozytywni.pl by wziąć udział w warsztatach z zakresu bezpieczeństwa na drogach, technik jazdy motocyklem i pierwszej pomocy.
Projekt powstał na bazie pilotażowych badań z zakresu bezpieczeństwa motocyklistów na drodze prowadzonych w okresie dwóch lat w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie przez dr Wojciech Kuleszę. W realizacje badań zaangażowani byli studenci, policjanci, dziennikarze, rehabilitanci pracujący z ofiarami wypadków motocyklowych, motocykliści zrzeszeni w nieformalnych klubach motocyklowych, rodzina motocyklisty, który zginął w wypadku i który poniekąd może być medialną ofiarą negatywnej percepcji środowiska motocyklistów.
Jak wskazują statystyki, motocykle stają się coraz bardziej popularnym środkiem lokomocji, a co za tym idzie na polskich drogach odnotowuje się coraz więcej motocyklistów i motorowerzystów. Pomimo, iż od kilku lat obserwuje się spadek wypadków śmiertelnych na drogach, to statystyki takie nie dotyczą wypadków z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego. Wizerunek motocyklistów jest mocno nadszarpnięty i ma ogromny wpływ na poziom agresji innych uczestników ruchu drogowego wobec tej grupy społecznej, co za tym idzie na bezpieczeństwo na drogach. Bez wątpienia zagadnienie ma charakter wielowarstwowy. Z jednej strony poprzez swoje zachowania na drodze motocykliści utrwalają wśród społeczności negatywny stereotyp „dawców organów”, wywołują niechęć, a z drugiej strony są ofiarami wypadków drogowych.
Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspólnie z Kujawsko – Pomorską Policją podejmuje działania na rzecz zmiany wzajemnych relacji między różnymi uczestnikami ruchu drogowego. Aby przełamać negatywny stereotyp o motocyklistach i poprawić wzajemne relacje na linii motocyklista – policjant razem z cywilami będą szkolić się motocykliści policjanci.
Uczestnicy szkoleń dowiedzą się, jak ocenić stan osoby poszkodowanej, ściągnąć kask rannemu motocykliście i jakie są procedury wzywania służb ratunkowych i współpracy z nimi oraz techniki zabezpieczania miejsca zdarzenia. Najlepsi uczestnicy zostaną zaproszeni na szkolenia praktyczne z techniki jazdy motocyklem oraz zaawansowane szkolenia, zakończone europejskim certyfikatem ratownika EFR (Emergency First Response). W ramach projektu przeszkoleni zostaną również funkcjonariusze policji z doskonalenia technik jazdy na motocyklu, którzy często są jako pierwsi na miejscu zdarzenia drogowego. Wspólne szkolenia motocyklistów-cywilów i policjantów pozwolą na wymianę wzajemnych doświadczeń.
Pierwszy etap szkolenia odbędzie się w Sali wykładowej Polskiego Związku Motorowego przy ul. Fordońskiej 116 (obok giełdy samochodowej) w Bydgoszczy w trzech terminach: 8 czerwca 2013, 15 czerwca 2013 oraz 22 czerwca 2013 i będzie obejmował następujące bloki tematyczne:
1. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
2. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia
3. Pierwsza pomoc
4. Techniki jazdy motocyklem – zagadnienia teoretyczne.
Szczegółowe informacje na temat szkoleń oraz sposobie zapisu są dostępne na stronie: www.motopozytywni.pl. Podobna akcja odbędzie się również w Gdańsku.