Rządowa komisja w Anglii: stan lokalnych dróg to „narodowy skandal”
Piotr Jędrzejak
8 lipca 2019

Na szczęście w Polsce nie trzeba robić skandalu, a wystarczy postawić znak „uwaga – uszkodzona nawierzchnia”.

Transport Select Committee w rządzie angielskim jest komitetem o ograniczonym składzie, w którym zasiadają członkowie Izby Gmin, czyli parlamentu. Zadaniem TSE jest weryfikacja pracy brytyjskiego Departamentu Transportu. TSE orzekł, że stan lokalnych dróg w Anglii to „narodowy skandal”.

„Pozwolono aby sieć lokalnych dróg Anglii zdegradowała do punktu, w którym przywrócenie jej do rozsądnego stanu zajmie ponad dekadę. Fakt ten jest narodowym skandalem, który pokazuje zaniedbanie obowiązku przez kolejne rządy oraz indywidualne władze lokalne” – można przeczytać w raporcie TSE.

Wyliczono, że teraz należy wydać 9,8 miliarda funtów w ciągu 10 lat, aby przywrócić rozsądny stan dróg. Nie ma jednak wątpliwości, że trzeba skończyć z dziurami na drogach – rząd musi wyznaczyć konkretny budżet i konkretny plan działania. Doraźne łatanie poszczególnych ubytków, gdy już występuje ostateczna potrzeba, niepotrzebnie pochłania fundusze, ponieważ nie rozwiązuje problemu w skali długoterminowej.

Ludzie „nie muszą jechać dalej, niż do lokalnego sklepu”, aby wpadać w dziury w drogach. To z kolei skutkuje zniszczonymi amortyzatorami, sprężynami i elementami zawieszenia, a także wykrzywionymi kołami i wieloma innymi awariami. Niesprawne pojazdy z kole znacznie przyczyniają się do obniżenia poziomu bezpieczeństwa na drogach. W raporcie nie zabrakło opinii, że dziurawe drogi sprawiają także zagrożenie dla rowerów i motocykli – o czym sami na pewno wiecie.

Na szczęście w Polsce nie mamy takich problemów, jak próby wyznaczania ogromnego budżetu na naprawianie dziurawych dróg. Wystarczy zwykły znak „Uwaga – uszkodzona nawierzchnia na odcinku 7 km”. P.S.: Tak, to ironia.

Znak, wraz z reakcją ludu, znaleziony na polskich drogach.
Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły