Rządowa komisja w Anglii: stan lokalnych dróg to „narodowy skandal”

- Piotr Jędrzejak

Na szczęście w Polsce nie trzeba robić skandalu, a wystarczy postawić znak „uwaga – uszkodzona nawierzchnia”.

Transport Select Committee w rządzie angielskim jest komitetem o ograniczonym składzie, w którym zasiadają członkowie Izby Gmin, czyli parlamentu. Zadaniem TSE jest weryfikacja pracy brytyjskiego Departamentu Transportu. TSE orzekł, że stan lokalnych dróg w Anglii to „narodowy skandal”.

„Pozwolono aby sieć lokalnych dróg Anglii zdegradowała do punktu, w którym przywrócenie jej do rozsądnego stanu zajmie ponad dekadę. Fakt ten jest narodowym skandalem, który pokazuje zaniedbanie obowiązku przez kolejne rządy oraz indywidualne władze lokalne” – można przeczytać w raporcie TSE.

Wyliczono, że teraz należy wydać 9,8 miliarda funtów w ciągu 10 lat, aby przywrócić rozsądny stan dróg. Nie ma jednak wątpliwości, że trzeba skończyć z dziurami na drogach – rząd musi wyznaczyć konkretny budżet i konkretny plan działania. Doraźne łatanie poszczególnych ubytków, gdy już występuje ostateczna potrzeba, niepotrzebnie pochłania fundusze, ponieważ nie rozwiązuje problemu w skali długoterminowej.

Ludzie „nie muszą jechać dalej, niż do lokalnego sklepu”, aby wpadać w dziury w drogach. To z kolei skutkuje zniszczonymi amortyzatorami, sprężynami i elementami zawieszenia, a także wykrzywionymi kołami i wieloma innymi awariami. Niesprawne pojazdy z kole znacznie przyczyniają się do obniżenia poziomu bezpieczeństwa na drogach. W raporcie nie zabrakło opinii, że dziurawe drogi sprawiają także zagrożenie dla rowerów i motocykli – o czym sami na pewno wiecie.

Na szczęście w Polsce nie mamy takich problemów, jak próby wyznaczania ogromnego budżetu na naprawianie dziurawych dróg. Wystarczy zwykły znak „Uwaga – uszkodzona nawierzchnia na odcinku 7 km”. P.S.: Tak, to ironia.

Znak, wraz z reakcją ludu, znaleziony na polskich drogach.

Znak, wraz z reakcją ludu, znaleziony na polskich drogach.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl