Przekroczysz prędkość o 50 km/h? Stracisz prawko na 3 miesiące. Ustawa podpisana!

- Piotr Jędrzejak

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wczoraj ustawę dotyczącą kierowców przekraczających prędkość i jeżdżących pod wpływem!

Nowa ustawa z dnia 20. marca 2015 wprowadza zmiany do ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Po wejściu w życie tego dokumentu, każde przekroczenie prędkości o 50 km/h będzie wiązało się z zatrzymaniem prawa jazdy, a jazda po alkoholu (szczególnie jako recydywa) będzie karana znacznie bardziej surowo.

Za szybko o 50 km/h? Zbyt wielu pasażerów?
Według nowej ustawy, jeżeli kierowca przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym, straci prawo jazdy na 3 miesiące. Dokument będzie konfiskowany przez policjantów na miejscu. Jeżeli mimo tego kierowca dalej będzie prowadził, uprawnienia będą odebrane na pół roku. Jeżeli nawet wtedy kierowca zostanie złapany na prowadzeniu, prawo jazdy zostanie cofnięte definitywnie.

Nie ma co ukrywać, że spośród nowelizacji, powyższy podpunkt jest dla motocyklistów najbardziej interesujący. Czy uważacie, że to dobra forma walki z przekraczaniem prędkości w miastach?

Identyczne rozporządzenia o utracie prawka dotyczą kierowców, który zostaną złapani na przewożeniu większej liczby pasażerów, niż zostało to określone w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Bez prawka to przestępstwo
Posłowie postanowili też ograniczyć liczbę kierowców, którzy jeżdżą pomimo cofniętych uprawnień. Ten przypadek już nie będzie teraz wykroczeniem, ale przestępstwem. Za tę recydywę groziła będzie nie tylko grzywna, ale również więzienie do dwóch lat.

Jazda na podwójnym gazie, nawiązki finansowe
Kierowca, który zostanie zatrzymany po pijaku lub pod wpływem środków odurzających (lub jeśli ucieknie z miejsca wypadku, w którym ktoś odniósł obrażenia ciała), otrzyma zakaz prowadzenia na minimum trzy lata, a górna granica zakazu została wydłużona z 10 do aż 15 lat. Jeżeli zatrzymany po pijaku kierowca był już skazany za jazdę pod wpływem, swoje prawo jazdy straci dożywotnio.

Z karą utraty prawka wiążą się też nawiązki i inne świadczenia pieniężne na rzecz poszkodowanych. Za jazdę pod wpływem trzeba będzie zapłacić 5 000 zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym. Dla recydywistów i osób odpowiadających na podstawie zaostrzonych kryteriów nawiązka wynosiłaby co najmniej 10 000 zł.

Alcolock
W przypadku dożywotniego zatrzymania prawa jazdy, odzyskanie uprawnień będzie możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami oraz dopiero po upływie 3 lat. Przy czym niezbędne warunki to po pierwsze posiadanie tzw. alcolocka, czyli blokady alkoholowej w stacyjce pojazdu. Po drugie, taki kierowca w czasie obowiązywania kary będzie musiał udowodnić swoja postawą i zachowaniem, że nie będzie już stwarzał zagrożenia na drogach.

Od kiedy?
Nowelizacja wejdzie w życie po 30 dniach od momentu opublikowania w Dzienniku Ustaw. Realnym terminem są więc okolice wakacji.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl