Prawo jazdy kat. B na małe motocykle?! [Ankieta]
Marcin Kukawka
9 kwietnia 2014

Posiadasz prawko na samochód od 3 lat? W takim razie (być może) będziesz mógł prowadzić motocykl o pojemności do 125 cm3 z automatyczną skrzynią biegów! Czy to dobry pomysł?

Na przełomie 2013 i 2014 roku, z ostatnim posiedzeniem w dniu 1 kwietnia 2014, pracowała podkomisja nadzwyczajna powołana do spraw zmiany ustawy o kierujących. Jak pewnie wiecie, ustawa o kierujących to akt prawny, który od stycznia 2013 roku reguluje kwestie zdobywania uprawnień do kierowania. Wraz z wprowadzeniem tego aktu prawnego, wiadome było, że ustawa zawiera wiele błędów i bubli prawnych, bo za takie trzeba uznać niektóre jej zapisy.

Obecnie powołana komisja sejmowa i podkomisja mają pracować i naprawiać błędy, które pojawiły się w pierwotnym tekście ustawy. W opublikowanym sprawozdaniu pojawiają się jednak nowe pomysły, które mogą wprowadzić sporą rewolucję na polskich drogach.

Jednym z pomysłów gotowych do wdrożenia jest przyznanie prawa do kierowania motocyklami o pojemności skokowej do 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW (czyli niespełna 15 KM) wyposażonymi w automatyczną skrzynię biegów osobom, które od co najmniej 3 lat posiadają prawo jazdy kategorii B. Tak – to nie pomyłka. Już teraz kategoria B uprawnia do kierowania w zakresie kat. AM, zaś ustawodawca chce rozszerzyć zakres uprawnień również o motocykle z automatem i parametrach opisanych powyżej. Osoba, która będzie chciała skorzystać z takiego uprawnienia, będzie musiała jednak przejść odpowiednie szkolenie w ośrodku szkolenia kierowców. Na czym to odpowiednie szkolenie będzie miało polegać, na razie nie wiadomo.

Kolejny ukłon w stronę starających się o uprawnienia kategorii AM, A1, A2 i A to możliwość zdawania egzaminu na motocyklu podstawionym przez szkołę, w której prowadzone było szkolenie. Czy to rozwiązanie wejdzie w życie i sprawdzi się, pokaże życie.

Jesteśmy bardzo ciekawi, co Wy uważacie o proponowanej nowelizacji? Zaznaczcie odpowiedź w ankiecie, a w komentarzach czekamy na Wasze opinie!

[poll id=”17″]

Marcin Kukawka
Redaktor naczelny

Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły