Prawko kat. B na motocykle 125 z MANUALNĄ skrzynią?
Piotr Jędrzejak
10 czerwca 2014

Senat proponuje poprawkę do nowelizacji na temat możliwości kierowania motocyklami klasy 125 cm3.

Ostatnio miało odbyć się głosowanie nad nowelizacją dotyczącą prawa jazdy kategorii B oraz motocykli. Na pewno wiecie o co chodzi – Polska miała pójść w ślady Zachodu. Pod warunkiem, że posiadasz prawko kat. B od minimum 3 lat, miałeś móc jeździć motocyklami z silnikiem do 125 cm3 oraz z automatyczną skrzynią biegów – czyli w praktyce, skuterami. Całkiem mądre i praktyczne rozwiązanie.

Jednak Senator Jan Maria Jackowski powiedział: Chciałbym zapytać, po co tam jest dodane, że chodzi o pojazd z automatyczną skrzynią biegów. To w pewien sposób może stwarzać wrażenie działania o charakterze lobbingowym (…)

Otóż chodzi o to, że jeżeli powyższa zmiana rzeczywiście by przeszła, producenci skuterów o pojemności 125 cm3 zbijaliby kokosy. Natomiast ci, którzy nie posiadają takich pojazdów w ofercie, będą smutno siedzieli w kącie.

Właśnie dlatego Senatorowie dodali poprawki do nowelizacji. Według nich każdy 3-letni posiadacz prawka B będzie mógł jeździć 125-tką z manualną skrzynią. Głosowanie zebrało poparcie, więc poprawiona ustawa po raz kolejny trafi do Sejmu. Tutaj z kolei zbliża się letnia przerwa, a na koniec potrzebny jest jeszcze podpis Prezydenta. Zakładając więc, że wszystko byłoby w porządku, przepisy weszłyby w życie w okolicach października.

Jest jednak pewien problem – opcja z manualną skrzynią była już analizowana. Według Ministerstwa Infrastruktury taka zmiana mogłaby wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Sejm również odrzucił tę propozycję.

A Wy co o tym uważacie? Czy wpuszczenie kierowców samochodów na motocykle typu ok. 30-konna Aprilia RS125 to dobry pomysł?

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły