Zobacz, jak przygodny ratownik – osoba z ulicy może pomóc i jak kluczowa jest jej rola dla życia poszkodowanego.
Informacja prasowa
Co roku na polskich drogach dochodzi do tysięcy wypadków z udziałem motocyklistów. Część z nich przytrafia się podczas długiego weekendu majowego. Wiele osób zastanawia się: Co mam zrobić gdy będę świadkiem wypadku? Czy będę potrafił pomóc? Czy wogóle podejmę się udzielić pomocy innej niż wezwanie służb medycznych?
Polskie Stowarzyszenie Motocyklistów od 2 lat w ramach projektu „Ratuj życie” organizuje cykliczne, bezpłatne szkolenia praktyczne z pierwszej pomocy. Od chwili rozpoczęcia zajęć certyfikaty otrzymało ponad pół tysiąca osób.
Na 27 kwietnia, godz 11:00, instruktorzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu przygotowują pozorację wypadku z udziałem motocyklisty, by w dostępny i obrazowy sposób zaprezentować jak na miejscu zdarzenia powinien postępować świadek wypadku – przygodny ratownik. To krótkie szkolenie przekaże wiedzę i umiejętności dostępne dla każdego, bez wykształcenia medycznego i specjalistycznych kursów.
Chcemy przekonać odbiorców, że przygodny ratownik pełni kluczową rolę: natychmiast oceni miejsce zdarzenia i zabezpieczy je, wezwie profesjonalną pomoc medyczną i niezwłocznie udzieli pomocy. Nawet w najlepszym na świecie systemie ratownictwa, pogotowie nie dojedzie na miejsce zdarzenia w 3‐4 minuty. A to właśnie te minuty są kluczowe dla życia i zdrowia poszkodowanych.
MotoRmania jako patron akcji „Ratuj życie!” zaprasza wszystkich dnia 27 kwietnia (sobota), godzina 11:00 na pozorację, która odbędzie się w Warszawie, ul. Woronicza 44a.
Plan akcji
11:00 start pozoracji – 11:30 zakończenie pozoracji
Podczas pozoracji pokażemy czynności wykonywane przez przygodnego ratownika (przechodnia, świadka wypadku):
– Zabezpieczenie i ocena miejsca zdarzenia
– Sprawdzenie ilości i stanu poszkodowanych
– Wezwanie profesjonalnych służb medycznych
– Organizacja pomocy, angażowanie innych przechodniów (i gapiów)
– Pomoc osobom poszkodowanym, użycie AED (automatycznego defibrylatora zewnętrznego)
– Przyjazd karetki pogotowia
O obecność podczas pozoracji i komentarz poprosiliśmy przedstawiciela Komendanta Stołecznej Policji, który potwierdził swoją obecność.