Paweł Szkopek kończy sportową karierę

- MotoRmania

Po 25 latach rywalizacji w najważniejszych zawodach w Polsce i na świecie Paweł Szkopek zdecydował się zakończyć karierę. 12-krotny mistrz Polski, mistrz Europy i pierwszy Polak w mistrzostwach świata pozostanie przy wyścigach motocyklowych jako szef Szkopek Team.

– Dla każdego sportowca to jest zawsze jedna z najtrudniejszych decyzji. Dla mnie momentem przełomowym był wrześniowy wypadek przed ostatnią rundą mistrzostw Polski. Zacząłem sobie uświadamiać, że może już czas zacząć ograniczać ryzyko. Przez 25 lat startowałem w najważniejszych zawodach na świecie. Wygrałem na tyle dużo, że nie muszę już niczego sobie udowadniać i jestem dumny ze swoich osiągnięć. To dobry moment, by zakończyć karierę zawodniczą w niezłej formie i nadal pomagać młodym zawodnikom w osiąganiu jeszcze większych sukcesów – mówi Paweł Szkopek.

Najbardziej utytułowany polski zawodnik w historii karierę rozpoczął w 1998 roku, zdobywając od razu pierwszy tytuł mistrza Polski. Łącznie wygrał 12 krajowych tytułów w różnych kategoriach, ostatni w 2019 roku w klasie Superbike. W 2003 roku debiutując na słynnym torze Le Mans w barwach zespołu POLand Position zajął drugie miejsce w klasie Stocksport. Pięć lat później zdobył mistrzostwo Europy, a jeszcze w tym roku wygrał trzy wyścigi mistrzostw Polski i zakończył na dziewiątym miejscu wyścig Le Mans 24H, zaliczany do mistrzostw świata EWC.

– Mam ogromną satysfakcję, że potrafiłem wejść na tak wysoki poziom, mimo że do wyścigów trafiłem dopiero w wieku 22 lat, nie mając ani doświadczenia ani dużego zaplecza finansowego. Jako pierwszy Polak w historii wywalczyłem kwalifikację do mistrzostw świata, jako jedyny zdobywałem tam punkty, a w 2021 roku zostałem najstarszym punktującym zawodnikiem w historii tej serii. Zajmowałem drugie miejsce w Le Mans 24H, a podczas mistrzostw Polski byłem szybszy od mistrza świata Gwena Giabbaniego. Wyniki i tytuły to jedno, ale za największe osiągnięcie uważam to, że zaczynając zupełnie od zera potrafiłem dojść do poziomu mistrzostw świata. Ogromnie dziękuję wszystkim, którzy wspierali mnie na tej drodze: menedżerce Celinie Perskiewicz, wkładającej mnóstwo pracy w prowadzenie Szkopek Team, wszystkim mechanikom i członkom zespołu, firmie Yamaha Motor Polska oraz wszystkim długoletnim partnerom. Bez ich wsparcia żadne sukcesy nie byłyby możliwe. Dziękuję również wszystkim kibicom, których doping czułem na każdych zawodach – podsumowuje Szkopek.

47-latek zamierza pozostać przy motorsporcie i skupić się na pracy mentorskiej z młodymi zawodnikami Szkopek Team. W barwach zespołu jeździli w tym sezonie Dawid Nowak i Jurand Kuśmierczyk – tegoroczni mistrzowie Polski.

– W najbliższej przyszłości chciałbym się skupić przede wszystkim na swoim zdrowiu, ale na pewno zostanę przy motorsporcie. Będę teraz w większym stopniu pomagał Celinie w prowadzeniu Szkopek Team i jestem przekonany, że z nowym pokoleniem zawodników sięgniemy po kolejne tytuły. Mam też w planach projekty, na które podczas kariery wyścigowej nie było czasu. Chcę popularyzować wyścigi motocyklowe w Polsce. Niemal całe dotychczasowe życie poświęciłem tej pięknej dyscyplinie i nadal zamierzam się angażować w jej rozwój – zapowiedział Szkopek.

Najważniejsze osiągnięcia Pawła Szkopka:

 • 12-krotny motocyklowy mistrz Polski
 • Pierwszy i jedyny Polak ścigający się i zdobywający punkty w mistrzostwach świata World Supersport i World Superbike
 • Najwięcej występów w historii Polski w mistrzostwach świata World Superbike i World Supersport (62 wyścigi)
 • Najstarszy w historii punktujący zawodnik w MŚ World Supersport (2021)
 • Najbardziej utytułowany polski zawodnik w FIM EWC m.in. 4. miejsce na Bol d’Or (2019)
 • Wicemistrz Pucharu Alpe Adria (2015)
 • Pierwszy Polak w zespole fabrycznym motocyklowych MŚ World Supersport (2008)
 • Mistrz (2008) i wicemistrz Europy (2007)
 • Zdobywca 2. miejsca w 24H Le Mans (2003)
 • Zwycięzca w klasie Stockport w wyścigu 200 mil Imola w ramach Mistrzostw Świata Endurance (2003)
 • Odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za jego wyjątkowe wyniki sportowe

Źródło: Informacja prasowa

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl