Nie płacisz mandatów? Twoje punkty karne będą bezterminowe!
Piotr Jędrzejak
15 maja 2014

Według nowego pomysłu MSW, punkty karne będą kasowały się nie po roku od popełnienia wykroczenia, ale po roku od zapłacenia mandatu. Czy to poprawi ściągalność kar za wykroczenia drogowe?

Raport NIK jest druzgocący. Można w nim przeczytać, że: „Jedynie ok. 47 proc. ukaranych mandatami decyduje się na dobrowolną ich zapłatę, a ok. 23 proc. należności zostaje wyegzekwowane przez organy egzekucyjne. Pozostałe należności (tj. ok. 1/3) są w wysokim stopniu zagrożone przedawnieniem wykonania kary.” W obliczu tak dużych strat, Ministerstwo Finansów złożyło wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aby ci popracowali nad ściągalnością kar za wykroczenia drogowe. Propozycją MSW jest więc nowy projekt ustawy. Aktualnie punkty karne nakładane są na kierującego w dniu popełnienia wykroczenia, a kasują się automatycznie po upływie pełnego roku.

Według pomysłu MSW, jeżeli kierowca nie zapłaci mandatu, punkty karne również nie zostaną usunięte. Będą sumowały się bezterminowo, a to oczywiście oznacza zdecydowanie łatwiejszą drogę do utraty prawa jazdy. Według nowego projektu punkty miałyby kasować się po roku od dnia zapłacenia mandatu.

Osoby regularnie płacące nie powinny odczuć negatywnych skutków nowelizacji. Na zapłacenie mandatu ustawodawca przewiduje 7 dni, a więc realny czas wydłużenia czasu obowiązywania punktów karnych nie przekroczyłby tygodnia.

MSW sprawdza możliwości techniczne oraz koszty wprowadzenia takiej zmiany. Jednak niezależnie od decyzji, pomysł mógłby być wdrożony najwcześniej w 2016 roku, kiedy ruszy CEPIK 2.0. Do nowego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców trafiać będą punkty karne nakładane przez policję, ITD oraz straż miejską, a wgląd do niego będą mieli zarówno wojewodowie, którzy wszczynają procedurę egzekucyjną, jak też urzędy skarbowe.

Pomysł MSW wydaje się całkiem trafiony. Mandatów nie można będzie tak bezkarnie zignorować, budżet państwa zostanie zasilony, wizja utraty prawka będzie bliższa, a w obliczu tego wszystkiego kierowcy zwolnią, co poprawi bezpieczeństwo. Przynajmniej w teorii… Co uważacie o nowym systemie kasowania punktów karnych?

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły