Na egzamin na prawko motocyklem z OSK?
Marcin Kukawka
20 maja 2014

Nowinka dla zdających prawo jazdy! Projekt ustawy o kierujących pojazdami dopuści możliwość zdawania egzaminu motocyklem, na którym kursant uczył się jeździć w ośrodku szkolenia kierowców.

Projekt zmiany ustawy o kierujących z dnia 9 maja 2014 roku zawiera zapis zezwalający na przeprowadzanie egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B lub B+E pojazdem należącym do OSK na którym było prowadzone szkolenie osoby egzaminowanej. Oczywiście koszty wynajmu pojazdu OSK na czas egzaminu musi ponieść osoba egzaminowa, zaś pojazd musi spełniać ustawowe wymagania odnośnie warunków technicznych i niezbędnego wyposażenia. Daje to jednak dużo możliwości szczególnie osobom, które do tej pory miały kłopoty z ogarnięciem sporych motocykli zakupionych przez WORD-y dla kategorii A i A2.

Jeżeli tylko nowelizacja wejdzie w życie będziecie mogli po zakończeniu kursu prawa jazdy ustalić z właścicielem OSK warunki wynajmu pojazdu i przybyć razem z nim na egzamin państwowy aby zdawać go na motocyklu, który dobrze znacie. Powinno to zdecydowanie poprawić wyniki egzaminów w części praktycznej. Dlaczego? Mogę powiedzieć na przykładzie mojej szkoły – HigH Szkoła Jazdy w Poznaniu. Już teraz przygotowujemy się i kupujemy pojazd znacznie lżejszy i łatwiejszy w prowadzeniu niż Yamaha XJ6 co znacznie ułatwi życie wszystkim osobom niskiego wzrostu, które uczestniczą w naszych kursach i później są egzaminowane w WORD. Najważniejsze jednak jest to, że po wejściu w życie ustawy dyrektorzy WORD-ów nie będą mogli sprzeciwić się podstawieniu takiego pojazdu. Wystarczy, że spełnia wymagania i tyle.

Marcin Kukawka
Redaktor naczelny

Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły