Motocykliści pojadą taniej na autostradzie A4

- MotoRmania

Koncesjonariusz A4 Katowice-Kraków obniża opłaty dla motocyklistów.

Informacja prasowa

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. wprowadza bonifikatę od opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice – Kraków dla motocyklistów. Od 1 kwietnia podróż jednośladem na koncesyjnym odcinku A4 będzie o połowę tańsza. Opłata w ramach Taryfy 1 z rabatem dla motocyklistów wyniesie 4,5 zł na każdym placu poboru opłat. Po wprowadzeniu obniżki, opłata za pokonanie motocyklem jednego kilometra A4 Katowice-Kraków wyniesie 12 gr plus VAT. Będzie to najniższa stawka dla jednośladów na koncesyjnych autostradach w Polsce.

Wprowadzenie bonifikaty dla motocyklistów wieńczy starania o wprowadzenie dla tych pojazdów opłaty odpowiedniej do stopnia oddziaływania na nawierzchnię drogi. Środowisko motocyklistów starało się o to aktywnie od 2009 roku. Manifestacje kierowców jednośladów odbywały się na placach poboru opłat na wszystkich płatnych autostradach oraz przed siedzibą Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Zobacz pełne kalendarium wydarzeń od 31. lipca 2009 roku.

W marcu 2010 r. SAM S.A., jako jedyny prywatny zarządca płatnej autostrady, podjął działania zmierzające do wypracowania rozwiązania pozwalającego na wprowadzenie niższych opłat zgodnego z zapisami umowy koncesyjnej i ogólnie obowiązującymi przepisami. Powyższe działania nabrały dynamiki przed kilkoma tygodniami, wraz z zaangażowaniem się w sprawę opłat – na ponowny wniosek SAM S.A. oraz motocyklistów – Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

A4 Katowice-Kraków to jedyny koncesyjny odcinek autostrady, na którym zostanie wprowadzona 50-procentowa bonifikata dla motocyklistów.

„Przed ponad 12 miesiącami podjęliśmy aktywne starania o znalezienie takiego sposobu uwzględnienia postulatu motocyklistów, który będzie zgodny z obowiązującymi nas przepisami i zobowiązaniami zawartymi w umowie koncesyjnej. Cieszę się, że nasza współpraca ze środowiskiem motocyklistów i wspólne starania spotkały się z odpowiednim przyjęciem resortu transportu i zdążyliśmy wprowadzić bonifikatę przed pełnią sezonu. Zapraszamy amatorów jednośladów na najbardziej malowniczo położoną polską autostradę!” powiedział Emil Wąsacz, Prezes Zarządu SAM S.A.

„Wprowadzając bonifikatę dla motocykli, Stalexport wyznacza kierunek działania dla innych zarządców płatnych autostrad Polsce. Czas teraz będzie rozmawiać z autostradą A1 i A2, aby również tam doprowadzić do takiej obniżki. To powinno być rozwiązanie systemowe, obowiązujące w całym kraju” – mówi Szczęsny Filipiak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Motocyklistów MotoAutostrada, które aktywnie prowadziło starania o obniżenie opłat za przejazd prywatnymi autostradami dla motocyklistów.

Po wprowadzeniu rabatu dla motocykli, koncesjonariusz spodziewa się na A4 Katowice-Kraków większego ruchu jednośladów. W trosce o ich bezpieczeństwo, a także z myślą o kierowcach samochodów, SAM S.A. oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Motocyklistów MotoAutostrada przygotowali „dekalog” bezpiecznego korzystania z autostrad.

„Wspólne działania motocyklistów i firmy Stalexport nauczyły nas, że warto współpracować, pokazały nam, że warto iść dalej, w kwestii nie tylko obniżki na autostradzie, ale także promowania autostrad, jako najbezpieczniejszych dróg dla motocyklistów” – dodaje Szczęsny Filipiak.

Pełna wypowiedź Szczęsnego Filipiaka:

„Dekalog”

Kierowco pamiętaj!
1. Patrz często w lusterka. Dynamicznie przyspieszające motocykle zobaczysz w lusterku dopiero, kiedy będą tuż za Tobą. Unikniesz w ten sposób zaskoczenia i gwałtownych reakcji.
2. Reakcja motocykla na drodze jest inna niż samochodu. Kiedy jedziesz za jednośladem, zachowaj bezpieczną odległość, szczególnie podczas złych warunków atmosferycznych.
3. Jeśli zauważysz przeszkodę na drodze, a zasłaniasz widok jadącemu z tyłu motocykliście, daj mu czas i szansę na odpowiednią reakcję.
4. Motocykl całkowicie mieści się w tzw. martwym punkcie. Zanim zmienisz pas ruchu, popatrz w lusterka przynajmniej dwa razy i upewnij się, że manewr będzie bezpieczny.
5. Jeśli stoisz w korku, zostaw miejsce pomiędzy pasami, aby motocykliści bezpiecznie mogli Cię ominąć. Pozwalają im na to przepisy o ruchu drogowym.

Motocyklisto pamiętaj!
1. Autostrada to nie tor wyścigowy. Pamiętaj o innych uczestnikach ruchu i uważnie obserwuj ich zachowanie.
2. Wyprzedzając uwzględnij podmuchy wiatru i turbulencje powietrza wokół pojazdów. Zachowaj bezpieczną odległość.
3. Staraj się nie zaskakiwać kierowców. Wszelkie manewry sygnalizuj odpowiednio wcześniej. Dając szansę kierowcy samochodu, aby Cię dostrzegł, łatwiej Ci przewidzieć jego zachowanie.
4. Większość motocyklistów jest także kierowcami samochodów. Kiedy wsiadasz na motocykl pamiętaj o zwyczajach tych kierowców, którzy dopiero oswajają się z obecnością motocykli.
5. Nie chroni Cię karoseria. Nawet najlepsze ubranie ochronne może nie uratować Ci życia.

Wskazówki dla motocyklistów oraz kierowców samochodów osobowych dostępne są także na stronie internetowej koncesjonariusza.

AKTUALIZACJA:

Szczęsny Filipiak potwierdza – to nie żart, że od 1. kwietnia jest taniej na autostradzie! Zobaczcie sami:

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl