Kurs na instruktora techniki jazdy kategorii A
Marcin Kukawka
25 lutego 2013

Spójrzmy, jak to wygląda po ostatniej nowelizacji!

Od dnia 19 stycznia 2013 obowiązują nowe przepisy Ustawy o kierujących i właściwych rozporządzeń. W związku z tym całkowicie zmienił się system uzyskiwania uprawnień Instruktora Techniki Jazdy. Poniżej najważniejsze informacje, zmiany oraz opis i termin kursu.

Kto to jest Instruktor Techniki Jazdy?

Osoba, która zgodnie z prawem może szkolić kierujących – czyli osoby posiadające uprawnienia do kierowania. Zgodnie z przepisami i stanowiskiem ministerstwa Ośrodki Szkolenia Kierowców, w których pracują instruktorzy NAUKI JAZDY mogą szkolić TYLKO osoby, które nie posiadają uprawnień (prawa jazdy). Jeżeli ktoś już ma prawo jazdy i chce się doszkolić, powinien trafić do Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy, gdzie pracują instruktorzy TECHNIKI JAZDY.

Kto może zostać Instruktorem Techniki Jazdy kat. A?

W przypadku kat. A musi to być osoba, która: posiada co najmniej średnie wykształcenie, posiada przez okres co najmniej 3 lat prawo jazdy kat. B i przez co najmniej rok prawo jazdy kat. A, posiada ważne badania lekarskie i psychologiczne, nie była karana (szczegóły w Art. 117 ust. 2 Ustawy o kierujących). Aby ubiegać się o uprawnienia należy ODBYĆ KURS – obowiązkowy i zdać egzamin państwowy. Zmieniło się to, że NIE JEST wymagane aby być wcześniej INSTRUKTOREM nauki jazdy!

Dla kogo taka praca?

Napiszę z punktu widzenia szefa ośrodka doskonalenia techniki jazdy: najważniejsze, aby kandydat na instruktora techniki jazdy sam bardzo dobrze jeździł na motocyklu, był możliwie wszechstronny oraz na bieżąco interesował się tematyką motocyklową oraz co NAJWAŻNIEJSZE, potrafił przekazać swoją wiedzę i doświadczenia innym. Musi zatem być uśmiechnięty i komunikatywny! Jest to praca sezonowa, więc trudno wykonywać tylko zawód instruktora techniki jazdy kat. A. Niestety trzeba łączyć ją z jakąś inną działalnością, najlepiej związaną z motocyklami! 😉

Warunki kursu

Kursy ze względu na ich obowiązkowy charakter mogą prowadzić tylko legalnie działające ODTJ kat. A. Ze względu na duży wymiar szkolenia będą organizowane rzadko – sądzę, że maksymalnie 2 razy w roku.

W ODTJ HigH startujemy z kursem od 15 marca 2013 roku. Będzie się odbywał w postaci kilku weekendowych zjazdów (piątek, sobota i niedziela). Zajęcia teoretyczne będziemy prowadzić w Poznaniu, zaś zajęcia praktyczne (cały zjazd) w Toruniu na torze asfaltowym i ziemnym. Szczegółowe informacje, program, ceny itp. znajdują się na tej stronie.

Marcin Kukawka
Redaktor naczelny

Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły