Czy palenie za kierownicą powinno być zakazane? [ANKIETA]

- Piotr Jędrzejak

Jako motocykliści powinniśmy doceniać wszystkie przepisy, które eliminują rozkojarzenie wśród kierowców samochodów – bo ile razy można słuchać „przepraszam, nie zauważyłem cię…”?

Właśnie dlatego podoba nam się, że korzystanie z telefonu komórkowego w czasie prowadzenia pojazdu jest surowo zabronione. Chyba zgodzicie się, że trzymanie komórki, skupienie na drodze oraz wykonywanie manewrów raczej nie łączą się ze sobą zbyt dobrze. A jak to jest z paleniem papierosów? Wprawdzie uwaga nie jest wtedy rozkojarzona aż tak bardzo, jako że z papierosem najczęściej się nie rozmawia, ale jest to jedna ręka mniej do kierowania samochodem!

Brytyjski instytut zajmujący się bezpieczeństwem na drogach – IAM, doszedł ostatnio do wniosku, że palenie za kółkiem powinno być tak samo zabronione, jak rozmawianie przez telefon. Swoje badania naukowcy poparli ankietą publiczną, w której udział wzięło 3016 osób. Wyniki były okazały się jednoznaczne – zaledwie dwa procent badanych odpowiedziało, że palenie i kierowanie nie powoduje żadnego niebezpieczeństwa. Zdecydowanie bardziej popularne były inne odpowiedzi – aż 48% respondentów uważa, że palenie papierosów za kierownicą jest nieodpowiedzialne, a 46% uważa, że jest tak samo niebezpieczne, jak rozmawianie przez telefon.

Co Wy o tym sądzicie?

[poll id=”14″]

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl