Już jest! Superleggera – zdjęcia, dane, cena!
MotoRmania
6 lutego 2020

Przedstawiamy Ducati Superleggera V4 – najlżejszy i najmocniejszy motocykl wyprodukowany kiedykolwiek przez włoską markę.

Produkcja będzie ograniczona do 500 sztuk, a cena wynosi okrągłe 100 tys. euro czyli około 430 tys. zł. Masa w stanie suchym to 152 kg, a  moc w wersji drogowej osiąga 224 KM, po dodaniu pełnego układu Akrapovica wartość mocy wzrasta do 234 KM.

Mamy tu oprócz mocy kilka innych rekordów dla motocykla drogowego.  Superleggera jako pierwsza maszyna drogowa wychodzi z pełną ramą z włókna węglowego, co pozwala zaoszczędzić 2,4 kg w stosunku do konstrukcji ze stopu aluminium z V4R. Karbonowy jednostronny wahacz pozwala urwać kolejne 0,9 kg w porównaniu z aluminiową jednostką z modelu R.


Owiewka to również pełne włókno węglowe, podobnie jak cała tylna sekcja siedzenia. Ducati wyposażyło Superleggerę w dwupłatowe skrzydła z włókna węglowego zapożyczone z Desmosedici GP16 , które generują siłę docisku 50 kg przy prędkości 168 km / h.

Superleggera będzie bardziej efektywna aerodynamicznie niż tegoroczny motocykl MotoGP o oznaczeniu GP20, którego aerodynamiczne właściwości są zredukowane poprzez nowe przepisy – stąd jako bazy użyto GP16. Ducati twierdzi, że była to aerodynamicznie ich najlepsza konstrukcja.

Ultralekki wahacz jest teraz o 11 mm dłuższy, aby zwiększyć właściwości trakcyjne.

Silnik otrzymał lżejsze wałki rozrządu, a także suche sprzęgło z osłoną węglową. Lżejsze śruby tytanowe i aluminiowe występują również w miejscach takich jak głowice cylindrów, gdzie tytan służy do przymocowania ich do wału korbowego.

Praca systemu Desmodromicznego jest teraz ustawiana indywidualnie dla każdego motocykla przez wysokiej klasy eksperta – technik składa swój podpis na metalowej płycie, znajdującej się na tylnym zespole cylindrów.

Pomimo lekkich części i ekstremalnej wydajności serwisowanie pozostaje takie samo jak w standardowym V4R.


Dodatkowo, każdy właściciel zostanie zaproszony do Mugello na specjalny event gdzie najpierw będzie można pojeździć Ducati Panigale V4R, Superleggera, a następnie przejechać się fabrycznym superbikiem . Na miejscu instruktorami będą Scott Redding i Chaz Davies.

Za dodatkowe 20 tys. euro właściciele Superleggery będą mogli wziąć na kilka okrążeń tegoroczną maszynę z MotoGP  czyli GP20.

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły