No Woman, No Drive – kobiety za kierownicą w Arabii Saudyjskiej?
Piotr Jędrzejak
30 października 2013

Saudyjskie kobiety protestują – chcą zniesienia zakazu prowadzenia pojazdów. Przy okazji powstaje prześmieszna piosenka satyryczna!

Arabia Saudyjska ze swoimi ortodoksyjnymi poglądami jest ostatnim krajem na świecie, w którym kobiety nie mają prawa prowadzenia pojazdów. Zakaz obowiązuje od 1990 roku nawet mimo tego, że nie jest określony prawem. To właśnie wtedy kobiety protestowały przeciwko temu po raz pierwszy. Drugi protest miał miejsce w 2011 roku. W obu przypadkach udział wzięło około 50 kobiet, a władze karały je więzieniem. Wiele z nich straciło też pracę.

Trzeci protest miał miejsce kilka dni temu. Władze ostrzegały, że na kobiety, które wezmą udział, nałożone zostaną kary. Osobom wspierającym akcję również grozić miały sankcje. Mimo tego w internecie wsparcie okazało kilkadziesiąt tysięcy osób, a około 60 kobiet przejechało samochodami przez miasta, wszytko nagrywając i wrzucając filmy do sieci. Te zostały obejrzane łącznie przez ogromne setki tysięcy osób. Mimo wszystko, 16 kobiet zostało ukaranych grzywną w wysokości ok. 80 dolarów, a dodatkowo musiały one podpisać oświadczenie o rezygnacji z ponownego prowadzenia samochodu. Gdyby tego było mało, ich męscy krewni musieli zobowiązać się, że więcej nie udostępnią im samochodów. Protesty odbywały się również pod wieloma ambasadami Arabii Saudyjskiej na całym świecie.

Co uważacie o zakazie i protestach?

Nam ciężko pojąć, dlaczego taki zakaz może wciąż funkcjonować w XXI wieku. Wynika to zapewne z surowej interpretacji islamu. Na szczęście z pomocą wytłumaczenia sytuacji przychodzi znany kleryk. Jak pisze Newsweek, Saleh Al-Luhaidan stoi na stanowisku, że „prowadzenie samochodu uszkadza kobiece jajniki”. Uważa też, że „kobiety w Europie mają tylko po dwoje, troje dzieci właśnie dlatego, że prowadzą samochody”. No tak, wszystko jasne!

Gdyby wypowiedź Saleha nie rozbawiła Was wystarczająco, zobaczcie najnowszy hit internetu. Aktywista Hisham Fageeh postanowił nagrać własną, satyrycznie sarkastyczną piosenkę dotyczącą zakazu. Bazuje na znanym hicie Boba Marleya, a obejrzana została już niemalże 7 milionów razy. Przed Wami No Woman, No Drive:

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły