Co zabrać w podróż motocyklową – AJVAR jako najlepszy przysmak motocyklisty
Piotr Jędrzejak
1 kwietnia 2019

Istnieją rzeczy, bez których motocyklista w podróży obejść się nie może. Jak na przykład zestaw do łatania opon, maść na obtarcia, czy paprykowa pasta ajvar.

Marchewka, pomidor, ogórek – te warzywa ze smakiem mogę chrupać na świeżo. Za świeżą papryką nie przepadam (nie oceniajcie, znam ludzi, którym nawet banany nie smakują), ale składający się głównie z papryki ajvar jest jednym z moich ulubionych dodatków do wszystkiego. Tak się składa, że ajvar jest także wyśmienitym kompanem w podróżach motocyklowych. Dlaczego czytacie o tym na MotoRmanii? Chcielibyście, abyśmy uargumentowali to już nazbyt zużytą tezą „w listach do redakcji często pytacie…”, ale nie. Tym razem niniejszy poradnik jest czymś w stylu ogólnopolskiej akcji motocyklowo-podróżniczej. Nie wierzycie? Poszukajcie także u naszych kolegów z konkurencji. 🙂

Wiadomo, że jeżeli jedziesz w podróż motocyklem i chcesz samodzielnie przygotowywać sobie posiłki, takie dodatki jak ketchup, musztarda, czy majonez mogą okazać się totalnie niezbędne. Ale ajvar? Czym w ogóle jest ajvar? Jeżeli jeszcze nie wiecie, być może za chwilę już nie będziecie potrafili bez niego żyć.

Cytując nieocenione źródło wiedzy, Wikipedię, ajvar to: „lekko pikantna pasta warzywna, przyrządzana z papryki słodkiej, bakłażanów, czosnku oraz octu, przypraw (sól, pieprz, chili). […] Pochodzi z kuchni serbskiej i jest produktem spożywczym popularnym głównie na Bałkanach.”

Gdzie kupić?

Powinno być łatwo, ale nie do końca. Zdarzyło mi się, że robiąc zwykłe zakupy, ajvaru nie znalazłem nigdzie. W małych sklepikach osiedlowych i warzywniakach raczej go nie spotkacie. Na potrzeby tego testu/poradnika, ja zaopatrzyłem się w kilka różnych słoiczków. Odwiedziłem Lidl, Biedronkę oraz Kaufland. W dyskontach znalazłem jedynie ajvar marek własnych, a rozstawiony był w przypadkowych miejscach. A to wśród produktów premium (ceny znajdziecie w tabelce gdzieś poniżej), a to wśród przypraw, czy razem z sosami typu BBQ lub tatarski. Nigdy jednak przy ketchupach, więc tam nie błądźcie. Poza markami dyskontowymi, do porównania włączyłem także produkty marki Podravka – pochodzą z Chorwacji, a więc z rodzinnego rejonu ajvaru.

Do czego?

Ajvar jest gęstą pastą z duszonych warzyw, głównie z papryki, wraz z kawałkami warzyw. Zastosowanie jest dosłownie dowolne. Można go nakładać na zwykłe kanapki, stosować do mięs z grilla, czy używać jako sos do rozbudowanych potraw. Świetnie sprawdzi się także jako dodatek do serów, czy chociażby parówek. Otwierasz lodówkę i rozglądasz się za smakowitym przysmakiem? Jesteś w podróży i chcesz przyrządzić coś łatwego, ale smacznego? Zgadza się, ajvar może być odpowiedzią, której właśnie szukasz!

W podróży?

Ajvar sprzedawany jest w niedużych słoikach, a więc jest naturalnie przystosowany do bezproblemowego transportowania oraz do wielokrotnego otwierania i zamykania bez ryzyka niekontrolowanego wycieku. Niestety szklany słoik sam w sobie nie jest najlżejszy, ale smak ajvaru powinien wszystko wynagrodzić. Chcecie tu jakiś żart na temat słoików dzwoniących w kufrach, jakby właśnie autobus z Lubelszczyzny przyjechał na Dworzec Zachodni w Warszawie? Oszczędzimy wam tego. Ale i tak każdy wie, że to właśnie w tych słoikach ukrywają się najlepsze smakołyki.

Który ajvar wybrać?

Dobra, czas na konkrety. Nie ukrywam, że test porównawczy ajvarów był jedną z najprzyjemniejszych aktywności, jakich podjąłem się w MotoRmanii. Zaraz po jeżdżeniu motocyklami.

Pod względem wyglądu ajvary nie różniły się od siebie znacząco. Konsystencja była niemalże identyczna, tak samo zresztą jak wyraźnie paprykowy zapach. Jedynie ajvar biedronkowy [Nasza Spiżarnia] okazał się znacznie bardziej pomarańczowy, co w praktyce niczego nie zmienia.

Różnice w smaku były niewielkie, jednak wyraźnie zauważalne. Wydaje mi się, że gdybym oceniał wszystkie te ajvary w odstępie czasowym [np. zakup nowego, gdy stary się skończy], różnice smakowe byłyby niezauważalne. Jednak próbując wszystkie po kolei…

W mojej ocenie ajvar łagodny(!) marki Podravka charakteryzuje się najbardziej paprykowym smakiem z całego zestawienia.

Ajvar Nasza Spiżarnia z Biedronki, poza tym że był pomarańczowy, okazał się najbardziej pieprzny – lubię pieprzne potrawy, ajvar wciąż był pyszny, jednak moim zdaniem w porównaniu z konkurencją smakował mi najmniej.

Ajvar Deluxe z Lidla wyróżniał się z kolei słodkawym smakiem. Oczywiście pozostawał pyszny. Co ciekawe, ajvary z obu dyskontów sprzedawane są w identycznych słoikach, jednak na tym podobieństwa się kończą.

Ajvar OSTRY(!) marki Podravka, tak samo jak jego łagodny brat, jest bardzo paprykowy. Jest jednak naprawdę ostry! Lubię pikantne jedzenie i zdarza się, że to ja określam jako przyjemne, innym nie przechodzi przez gardło. W obliczu tego stwierdzam, że Podravka nie oszukuje, nazywając swój ajvar ostrym. Nie wybieraj go, jeżeli nie lubisz ostrych potraw.

SMAK
Podravka
Łagodny
Nasza Spiżarnia
Biedronka
Deluxe
Lidl
Podravka
Ostry
· paprykowy· pieprzny· słodkawy· paprykowy
· naprawdę pikantny

Skład, cena, przechowywanie

Skład każdego z prezentowanych ajvarów jest zbliżony. Wszystkie mają w sobie 76-77% papryki. A jednak w ajvarach dyskontowych znalazły się dodatkowo regulatory kwasowości, których nie ma w produktach Podravka.

Produkty Podravka kosztowały po 4,99 zł za 195 gramów netto. Ajvar z Biedronki to koszt 3,99 za 350 gramów netto, a za ajvar z Lidla zapłacić trzeba 3,99 za 360 g netto. Różnica w cenie jest więc zauważalna. W tabelce znajdziecie przeliczenie na 1 kg produktu, dla porównania.

Kolejnym aspektem, niezwykle ważnym z punktu widzenia podróżniczego, jest także sposób przechowywania. Według Podravki, po otwarciu ich produkty wytrzymają 10 dni w suchym i zacienionym miejscu. Z kolei ajvary dyskontowe wytrzymają tylko 3 dni i to w lodówce.

DANE TECHNICZNE
Podravka
Łagodny
Nasza Spiżarnia
Biedronka
Deluxe
Lidl
Podravka
Ostry
Cena4,99 zł3,99 zł3,99 zł4,99 zł
Masa netto195 g350 g360 g195 g
Cena za 1 kg25,59 zł / 1 kg11,40 zł / 1kg11,08 zł / kg25,59 zł / 1 kg
Przechowywanie po otwarciu· 10 dni
· miejsce suche i zacienione
· z dala od promieni słońca
· 3 dni
· w lodówce
· 3 dni
· w chłodnym i suchym miejscu
· 10 dni
· miejsce suche i zacienione
· z dala od promieni słońca

Podsumowanie

Decydując się na zapakowanie ze sobą ajvaru, natychmiast podwyższacie swój prestiż. Na kempingu każdy może mieć ketchup czy musztardę. Ale ajvar? Ho-ho-ho! Poziom prestiżu i fantazja kulinarna natychmiast wskakuje na znacznie wyższy poziom!

Pod względem smaku każdy ajvar był świetny, naprawdę. W bezpośrednim porównaniu jednak przegrał ajvar Nasza Spiżarnia z Biedronki – nie spodobał mi się jego pieprzowy posmak. Ciężko jednak stwierdzić, który wygrał… Chyba ajvar łagodny Podravki, za swoją paprykowość. Ostry był równie pyszny.

W zastosowaniu podróżniczym ważny jest także sposób przechowywania. W tym przypadku produkty Podravki biją konkurencję na głowę. Wygląda więc na to, że w ten sposób wyłania się zwycięzca – w podróż motocyklową najlepiej zabrać ze sobą ajvar Podravka.

Pozostaje jeszcze stosunek ceny do ilości produktu… Różnica, jak widać w tabeli, jest ponad dwukrotna. Tutaj musicie zdecydować sami, ale należy pamiętać także o obecności dodatkowych regulatorów kwasowości oraz krótszej dacie przechowywania w przypadku większych, tańszych, dyskontowych ajvarów.

Niespodzianka

Ajvar jest blisko spokrewniony z pindżurem oraz lutenicą. Tej drugiej nigdzie nie udało mi się znaleźć, ale pindżur dodałem do porównania. Szczęśliwie trafiło się, że tak samo jak ajvar łagodny i ostry, pindżur był produkcji Podravki. Wyrównywanie warunków konkurencji to ważny aspekt w testach porównawczych. Cena, masa netto i parametry przechowywania są identyczne, jak w ajvarach Podravki.

Pondżur charakteryzuje się tym, że ma w sobie trochę mniej papryki, ale znacznie więcej pomidorów oraz trochę cebuli. Mimo, że pozostaje w tej samej „rodzinie” smakowej, jednak znacznie różni się od ajvarów – w smaku jest dużo bardziej pomidorowy (a to zaskoczenie). Kolejną duża różnicą jest konsystencja. Sam sos jest znacznie bardziej wodnisty, ale za to warzywa są w większych kawałkach. Ciężko nazwać to wadą pod względem smaku, ale…

To właśnie konsystencja w mojej opinii wyklucza pindżur z użytku podróżniczego. Rzadki sos w połączeniu z dużymi kawałkami owoców znacznie podnosi ryzyko zsunięcia się pasty warzywnej z konsumowanej potrawy, kanapki, tudzież parówki. To z kolei może oznaczać ryzyko powstania plamy na swetrze lub na pięknym, jasnoszarym zestawie odzieży turystycznej. A wiecie jak ciężko sprać paprykową plamę?! Tym bardziej w podróży?!

[AKTUALIZACJA – 02.04.2019]
Artykuł opublikowany był wczoraj, z okazji Prima Aprilis. Był też częścią ogólnopolskiej akcji, w której nasi koledzy z branży opisywali turystyczną przydatność nie tylko ajvaru, ale także ketchupu, musztardy, czy majonezu… Dzięki za dobrą zabawę! 🙂

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły