Motocykle na buspasach w Warszawie: Miasto zadowolone, testy trwają
Piotr Jędrzejak
27 grudnia 2018

Póki co nikt nie widzi żadnych przeciwwskazań względem obecności motocyklistów na warszawskich buspasach.

Pierwszego maja 2018 roku Warszawa dołączyła do grupy „oświeconych” miast i po wielu negocjacjach wpuszczono motocykle na buspasy. Jednak był to póki co program pilotażowy – motocykliści mogli używać jedynie dwóch buspasów, a miasto monitorowało wyniki.

Po pierwszym sezonie testów wszyscy są zadowoleni. Wydział Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Transportu opublikował raport, z którego wynika, że nikt nie widzi żadnych przeciwwskazań. W minionym roku na warszawskich ulicach zginęło dziewięciu motocyklistów. Jednak żaden na buspasie. Z kolei na buspasach doszło do pięciu wypadków, jednak ratusz zastrzega, że nie były one z winy motocyklistów.

Kierowcy autobusów również nie zauważyli żadnych negatywnych skutków obecności motocyklistów na buspasach.

Sezon 2019 zapowiada się bez zmian. Motocykliści wciąż mogą używać buspasów na ul. Radzymińskiej i al. Solidarności (na odcinku od ul. Krynoliny do zeszotarskiej) oraz na Trasie Łazienkowskiej (od Alej Jerozolimskich po al. Stanów Zjednoczonych/Ostrobramską). Testy potrwają do końca 2019 roku, a Miasto obserwowało będzie sytuację, aby jeszcze w 2019 roku podjąć decyzję, czy udostępnić motocyklistom kolejne buspasy.

„Jestem bardzo zadowolony z tego, co usłyszeliśmy zarówno od strony policji, która nie odnotowała jakichś niepokojących zdarzeń na buspasach udostępnionym motocyklistom, jak również kierowcy autobusów nie wnoszą większych zastrzeżeń, współdzieląc z motocyklistami testowe buspasy” – komentuje radny Paweł Lenarczyk, który przez kilka lat walczył o udostępnienie buspasów motocyklistom.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły