Motocykle na buspasach w Warszawie: Miasto zadowolone, testy trwają

- Piotr Jędrzejak

Póki co nikt nie widzi żadnych przeciwwskazań względem obecności motocyklistów na warszawskich buspasach.

Pierwszego maja 2018 roku Warszawa dołączyła do grupy „oświeconych” miast i po wielu negocjacjach wpuszczono motocykle na buspasy. Jednak był to póki co program pilotażowy – motocykliści mogli używać jedynie dwóch buspasów, a miasto monitorowało wyniki.

Po pierwszym sezonie testów wszyscy są zadowoleni. Wydział Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Transportu opublikował raport, z którego wynika, że nikt nie widzi żadnych przeciwwskazań. W minionym roku na warszawskich ulicach zginęło dziewięciu motocyklistów. Jednak żaden na buspasie. Z kolei na buspasach doszło do pięciu wypadków, jednak ratusz zastrzega, że nie były one z winy motocyklistów.

Kierowcy autobusów również nie zauważyli żadnych negatywnych skutków obecności motocyklistów na buspasach.

Sezon 2019 zapowiada się bez zmian. Motocykliści wciąż mogą używać buspasów na ul. Radzymińskiej i al. Solidarności (na odcinku od ul. Krynoliny do zeszotarskiej) oraz na Trasie Łazienkowskiej (od Alej Jerozolimskich po al. Stanów Zjednoczonych/Ostrobramską). Testy potrwają do końca 2019 roku, a Miasto obserwowało będzie sytuację, aby jeszcze w 2019 roku podjąć decyzję, czy udostępnić motocyklistom kolejne buspasy.

„Jestem bardzo zadowolony z tego, co usłyszeliśmy zarówno od strony policji, która nie odnotowała jakichś niepokojących zdarzeń na buspasach udostępnionym motocyklistom, jak również kierowcy autobusów nie wnoszą większych zastrzeżeń, współdzieląc z motocyklistami testowe buspasy” – komentuje radny Paweł Lenarczyk, który przez kilka lat walczył o udostępnienie buspasów motocyklistom.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl