Anglia: kradzione i podrabiane tablice rejestracyjne poważnym problemem

- Piotr Jędrzejak

Brytyjskie drogi całkiem skutecznie pokryte są wszelkiego rodzaju monitoringiem, kamerami CCTV, czy systemem automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Dlatego kryminaliści musieli opracować pomysł na to, jak przemieszczać się wciąż pozostając na widoku. Rozwiązaniem jest fałszowanie tablic rejestracyjnych pojazdów.

Wystarczy na swoim motocyklu czy samochodzie zainstalować tablice rejestracyjne z numerami pochodzącymi z podobnie wyglądającego pojazdu. Wtedy pojazd przestaje być dla systemu podejrzany. Takie tablice często są kradzione z oryginalnego auta czy motocykla. Jednak kryminaliści działający w bardziej zorganizowany sposób sami produkują nielegalne tablice rejestracyjne. Wtedy wystarczy znaleźć numery podobnego pojazdu chociażby wśród ogłoszeń w internecie…

Policja ocenia, że niemalże 80% przestępstw na terenie Wielkiej Brytanii dokonywanych jest z pomocą pojazdu – nawet jeżeli miałby to być samochód lub jednoślad który jedynie służy do transportu na miejsce i z powrotem. Właśnie dlatego kradzieże i podrabianie tablic jest tak popularne, ale i jednocześnie trudne do wykrycia. Najpierw trzeba zatrzymać pojazd, aby policja mogła zidentyfikować, że ma do czynienia z pojazdem „sklonowanym”.

W 2017 roku w Anglii zgłoszono aż 29 256 kradzieży tablic. Jednak Ken German, dziennikarz i ekspert do spraw przestępstw samochodowych ocenia, że problem ma większą skalę:

„W tym problemie pod uwagę nie są brane tablice rejestracyjne, których kradzież nie została zgłoszona na policji, ale także tablice, które zostały nielegalnie wyprodukowane lub tablice istniejące, ale zmodyfikowane w celu oszustwa. Po zsumowaniu wszystkiego, liczba pojazdów jeżdżących po drogach ze „złymi” tablicami może sięgnąć nawet 90 000.”

Jak się chronić?

Kradzież czy zagubienie tablic należy zgłaszać na policję. W razie jakiekolwiek przestępstwa lub wykroczenia, które może zostać popełnione z użyciem kradzionych tablic, ich prawowity właściciel ma oczywiste wytłumaczenie.

Ponadto pozostaje z większą starannością montować tablice do swojego samochodu czy motocykla. Założenie tablicy na solidne śruby spowoduje, że potencjalny złodziej zostanie odstraszony i pójdzie szukać dalej.

Swoją drogą polecamy solidne montowanie tablic do motocykli – zwykła plastikowa ramka na wcisk może nie wystarczyć. Mało widzieliśmy ogłoszeń ze zgubionymi / znalezionymi na polskich drogach tablicami rejestracyjnymi?

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl