281km/h na autostradzie – dopiero wtedy stracisz prawko. Stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości.

- MotoRmania

Od 1 lipca miały wejść w życie zaostrzone przepisy dotyczące pieszych na drodze, oraz utraty prawa jazdy w relacji do przekroczonej prędkości. Wygląda na to, że nic się nie dzieje z powodu konfliktu pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury, a Ministerstwem Sprawiedliwości.

Uwaga! Motormania zaprasza na bezpłatne seminaria z regulacji zawieszenia ( Warszawa, Katowice) i bezpłatny instruktaż jazdy na Torze Radom. Pierwsze terminy jeszcze we wrześniu – zapisz się. Ilość miejsc ograniczona.

Ministerstwo Sprawiedliwości, już w marcu sygnalizowało, że nie zgadza się na sankcję w postaci zatrzymywania praw jazdy za przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h poza obszarem zabudowanym. W liście Ministerstwa Sprawiedliwości skierowanym do Rafała Webera – sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, czytamy:

„Zastrzeżenia budzi również art. 1 pkt 4 projektu (…) oraz art 2 projektu (…) w zakresie, w jakim przewidują zatrzymanie prawa jazdy w sytuacji przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h. Rozwiązanie takie wskazuje bowiem na dość dużą dysproporcję pomiędzy przekroczeniem prędkości na obszarze zabudowanym oraz poza tym obszarem, w korelacji do prędkości dopuszczalnej. W obszarze zabudowanym, gdzie przekroczenie prędkości pociąga za sobą dużo większe niebezpieczeństwo, do zatrzymania prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a lit a Prawa o ruchu drogowym dojdzie w sytuacji przekroczenia dwukrotności prędkości dopuszczalnej, a zatem 100 km/h, tj. o ponad 100%. Natomiast przekroczenie o więcej niż 50 km/h dopuszczalnej prędkości na autostradzie czy dwujezdniowej drodze ekspresowej stanowi odpowiednio przekroczenie o niespełna 36% i niespełna 42% (…). należałoby zniwelować wykazaną już dysproporcję pomiędzy przekroczeniem, a prędkością dopuszczalną tak, aby objąć nią tylko te najbardziej drastyczne przekroczenia i przyjąć je w każdym przypadku ponad dwukrotnego przekroczenia prędkości dopuszczalnej”.

W skrócie: zdaniem Zbigniewa Ziobry na dwujezdniowej drodze szybkiego ruchu podstawą zatrzymania prawa jazdy powinna być jazda z prędkością co najmniej 241 km/h, a na autostradzie – 281 km/h. Na „zwykłej” drodze poza miastem – „tylko” 181 km/h.

Co wy ta to :)?

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl