Trzecia runda Mistrzostw Świata SuperEnduro 2023 r. (Węgry)

- MotoRmania

Trzecia runda Mistrzostw Świata SuperEnduro 2023 r. była prawdziwym festiwalem emocjonujących wyścigów oraz potężnych wypadków. Polacy po raz kolejny pokazali klasę – mocny występ Dominika Olszowego oraz podium Pucharu Europy dla Grzegorza Kargula! Duży pech prześladował natomiast Tadeusza Błażusiaka! Tego wieczoru dużo się działo w Budapeszcie!

Billy Bolt nie do zatrzymania

Zmagania na Węgrzech niewątpliwie zdominował Billy Bolt zdobywając komplet punktów (1-1-1) i tym samym umacniając swoją pozycję przed GP Izraela. Na drugim stopniu stanął depczący swojemu rodakowi po piętach Jonny Walker (2-3-2) a podium dopełnił Coddy Webb (6-2-3).
Tegoroczne Grand Prix Węgier zapisało się w historii SuperEnduro bardzo technicznym torem jak również sporą ilością wypadków w wyniku których aż trzech zawodników tor opuściło na noszach.

Dominik Olszowy goni czołówkę klasy Prestige

Tego wieczoru bardzo dobrze zaprezentował się Dominik Olszowy który na Węgrzech pokazał podczas całego wyścigu, że jak równy z równym potrafi ścigać się z najlepszymi zawodnikami świata. W pierwszym wyścigu aktualny Mistrz Świata Juniorów już na pierwszym zakręcie po starcie wyszedł na pozycję lidera i nie zamierzał łatwo oddać prowadzenia ani agresywnie atakującemu Boltowi ani niestrudzenie napierającemu Walkerowi. Dominikowi problemy ewidentnie stwarzały potrójne belki na matrixie i ta przeszkoda, którą z wyścigu na wyścig pokonywał lepiej i szybciej, spowodowała że ostatecznie nie mógł liczyć się w walce o podium. Kosztowny błąd, właśnie na tej przeszkodzie, spowodował że pierwszy wyścig ukończył dopiero na siódmej pozycji. W kolejnych wyścigach Dominik jechał równo i pokazał, że nie boi się walki łokieć w łokieć z czołowymi zawodnikami zaliczając przez moment prowadzenie w drugim wyścigu i ocierając się o holeshota w wyścigu numer trzy. Ostatecznie Dominik zajął 5 miejsce z wynikiem (7-4-4).

Pechowy wieczór dla Błażusiaka

Ogromnego pecha na Węgrzech miał niewątpliwe Taddy Błażusiak. Potężny upadek podczas SuperPole, groźny wypadek na matrixie czy dwa poważne błędy na początku drugiego wyścigu zmuszały mocno poobijanego 6-krotnego Mistrza Świata do szaleńczej pogoni za rywalami czasem nawet z końca stawki. W ostatnim biegu po najechaniu przez Coopera Abotta, w motocyklu Taddiego została wyrwana dźwignia sprzęgła bez którego na tak technicznym torze Błażusiak nie był w stanie kontynuować jazdy i musiał wycofać się z wyścigu.

Gratulacje należą się również dla Polaków rywalizujących w klasie EUROPA – na Węgrzech Grzegorz Kargul na metę dojechał czwarty, kończąc sezonu Pucharu Europy na miejscu trzecim! Dwa miejsca za nim, na szóstej pozycji na Węgrzech uplasował się natomiast Maciej Więckowski.
W klasie JUNIOR najlepszym z Polaków podczas trzeciej rundy Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro został Kacper Dudzik, zajmując szóstą pozycję.