Złoto Błażusiaka na X Games – zobacz wyścig Enduro X!

- Piotr Jędrzejak

Tadek Błażusiak wywalczył złoty medal w Enduro X na pierwszych tegorocznych letnich Igrzyskach Sportów Ekstremalnych – X Games rozegranych w Austin w stanie Texas. To jego czwarte złoto zdobyte w tej serii w karierze!

Tor Enduro X rozstawiony wewnątrz znanego z MotoGP obiektu Circuit of The Americas Blazusiak na kamieniach xgamesnie za bardzo przypadł Tadkowi do gustu, co odzwierciedlało się w dość słabych wynikach w okrążeniu kwalifikacyjnym oraz w sesjach rozgrzewkowych. Prawdę mówiąc, już zastanawialiśmy się, ​czy tym razem Polak nie ukończy daleko poza podium… Ale oczywiście, że nie!

Finał zawodów rozpoczął się wyjątkowo emocjonująco. Zaraz po dramatycznym starcie na prowadzenie wysunął się Mike Brown – odwieczny rywal Błażusiaka w walce o medale X-Games. Pod koniec pierwszego z dziesięciu okrążeń Polak zaatakował, wywalczył pozycję lidera, a Brown po błędzie na kamieniach wypadł z czołówki. Tadek od tej pory jechał z naprawdę sporą przewagą, po pewne zwycięstwo. To jednak zmieniło się po – jak sam to ujął – głupiej glebie. Na piątym okrążeniu, po przejeździe przez belkę ułożoną na hopce, zaliczył upadek. Blazusiak na prowadzeniuZdążył się podnieść zanim stracił pozycję lidera, ale Colton Haaker już siedział na jego tylnym kole. Gorąco zaczęło się robić na 8 z 10 okrążeń, gdy Amerykanin zaczął dopadać Tadka. Wtedy, na 9. kółku, gdy Haaker mógł przejąć prowadzenie, na ostrych kamieniach obaj panowie zatrzymali się na dublowanym zawodniku. Nie bez trudności, ale Błażusiakowi udało się „ominąć” tę przeszkodę. Colton jednak utknął i w efekcie spadł na 4. lokatę. Błażusiak, teraz już bez nadmiernej presji, dojechał na metę po kolejny złoty medal! Podium uzupełnili Cody Webb oraz Alfredo Gomez.

„Nie czułem się na tym torze najlepiej, a do tego wydawało mi się, że ma tylko 1 linię przejazdu, dlatego dobry start był tak ważny” – mówi Błażusiak. „Brown wypchnął mnie naprawdę mocno na tym pierwszym okrążeniu, ale później miałem dobre prowadzenie, jeszcze przed tą głupią glebą. Wtedy już słyszałem za sobą Haakera, więc musiałem mocno cisnąć żeby utrzymać swoje linie.

Dałem z siebie naprawdę wszystko, nie było innego wyjścia. Ścigaliśmy się zaciekle i walczyliśmy na każdym centymetrze toru. To czwarty złoty krążek X Games, który powieszę na ścianie, więc cóż mogę dodać… Jestem super szczęśliwy!”

Motocyklista ORLEN Team rozpoczął starty w cyklu X Games w 2011 r i od razu wywalczył złoto w serii. Od tego czasu w siedmiu startach, w których Polak wziął udział zdobył pięć medali. W tym roku Tadek Błażusiak zdecydował się na starty na nowym motocyklu o pojemności 250 cc (zdecydowana większość stawki wybiera jednostkę napędową o pojemności 450 cc). Najbliższy start Tadka, czyli III runda Mistrzostw Endurocross odbędzie się 23 sierpnia.

Klasyfikacja końcowa Enduro X, X Games
1. Tadeusz Błażusiak (PL) KTM 8.35,484
2. Cody Webb (USA) Beta +2,345
3. Alfredo Gomez (E) Husqvarna +5,978
4. Colton Haaker (USA) Honda +6,917
5. Max Gerston (USA) Beta +28,426
6. Taylor Robert (USA) KTM +29,437
7. Cory Graffunder (CDN) KTM +52,831
8. Ty Tremaine (USA) KTM -1 okr.
9. Geoff Aaron (USA) KTM -1 okr.
10. Kyle Redmond (USA) KTM -1 okr.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl