I runda MŚ SuperEnduro – Błażusiak dominuje, Szymkowski czwarty! [video]
Piotr Jędrzejak
18 listopada 2013

Tadek Błażusiak zdominował I rundę Mistrzostw Świata FIM w SuperEnduro rozegraną w niedzielę, 17 listopada, w Liverpoolu. Paweł Szymkowski był 4. w Juniorach!

Tadek Błażusiak właśnie rozpoczął swój wyścig o piąte z rzędu mistrzostwo w SuperEnduro. Na sezon składa się 6 zawodów, z czego kolejne gościć będą 15 grudnia przed polską publicznością w Łodzi.

W niedzielę Błażusiak nie pozostawił konkurentom wątpliwości, kto również i w tym roku będzie najpoważniejszym pretendentem do tytułu. Motocyklista ORLEN Team, zgarnął najlepszy czas w rozgrywanej wg nowej formuły kwalifikacji SuperPole. To dało mu pierwszeństwo w wyborze bramki startowej. W pierwszym z trzech finałów zgarnął holeshota, a trasa zapowiadała się na techniczną i ciężką kondycyjnie. Na drugą pozycję wskoczył David Knight i niedługo później wyprzedził Błażusiaka. Tadek jednak odzyskał swoje prowadzenie, podkręcił tempo i zwyciężył z komfortową przewagą. Drugi finał to start w odwróconej kolejności. Od trzeciego okrążenia prowadził Dani Gibert, próbując utrzymać Tadka za sobą. Polak jednak znalazł lepszą linię w przejeździe przez wodę, wyszedł na prowadzenie i zgarnął drugie zwycięstwo wieczoru. Trzeci finał to znowu holeshot w wykonaniu Tadka. Tym razem już niezagrożony, bezpiecznie dowiózł zwycięstwo do mety. To dało mu hat-tricka w najlepszym stylu.

„W zasadzie odbyłem tylko dwa treningi na motocyklu SuperEnduro. Trochę zmieniliśmy ustawienia i wystartowałem. Nie bardzo był czas, żeby się lepiej wjeździć w maszynę, ponieważ jestem w trakcie sezonu EnduroCrossu. Na szczęście wszystko się udało nawet lepiej niż pierwotnie zakładałem. Nie chciałem nadmiernie ryzykować, żeby nie uszkodzić się przed kolejnymi zawodami. Rywalizacja była wyjątkowo trudna i bardzo wymagająca fizycznie, a tor śliski i wąski. Nie popełniłem jednak błędów i to przełożyło się na dobry wynik. Wygrałem wszystko, więc nie można chcieć więcej. Teraz z Liverpoolu wracam na chwilę do siebie do domu, gdzie jutro wieczorem zrobię trening fizyczny. We wtorek przesiadam się z powrotem na motocykl EnduroCrossowy, w środę kolejny trening, a już w czwartek lecę do Las Vegas – będę tam walczyć o swój piąty tytuł mistrzowski! – powiedział Tadek Błażusiak”

Równolegle rozgrywały się Mistrzostwa SuperEnduro Juniorów – startował w nich kolejny reprezentant Polski, Paweł Szymkowski. W dwóch finałach zajął odpowiednio miejsca 5 oraz 3, co dało mu świetną, 4. lokatę w klasyfikacji generalnej.

W najbliższą sobotę Tadek podejmie walkę w ostatniej tegorocznej eliminacji EnduroCross. Po sześciu, z siedmiu zaplanowanych na sezon eliminacjach, Tadek otwiera punktację ex aequo z Mike’m Brown’em. Ten z nich, który zostanie wyżej sklasyfikowany w Las Vegas, zostanie Mistrzem Ameryki EnduroCross. Tymczasem druga runda (z sześciu zaplanowanych) FIM SuperEnduro już 15. grudnia w Łodzi.

SuperPole
1. Błażusiak Taddy
2. Webb Cody
3. Walker Jonny

Finał I
1. Błażusiak Taddy 8:06.270
2. Kinight David +18.333
3. Gibert-Gatell Daniel +18.457

Finał II
1. Błażusiak Taddy 8:15.415
2. Gibert-Gatell Daniel +4.003
3. Gomez Alfredo +9.112

Final III
1. Błażusiak Taddy 8:13.073
2. Kinight David +9.103
3. Walker Jonny +10.343

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły