Rajd Dakar 2016: trasa ominie Chile

- Piotr Jędrzejak

Ze względu na ogromne powodzie, które zdewastowały północną część Chile, zdecydowano się na ominięcie tego kraju. Decyzja została podjęta wspólnie przez władze Chile oraz organizatora Rajdu, ASO. 

Po przeniesieniu Rajdu Dakar do Ameryki Południowej, Chile stało się głównym punktem trasy. Od 2009 roku współpraca władz i organizatorów Rajdu rozwinęła się na wysoki poziom, jednak w swojej najbliższej edycji, Dakar ominie tak znane i kojarzone miejsca, jak Pustynia Atakama, Copiapo, Iquique, czy Antofagasta.

Ze względu na powodzie, Chile musi teraz skupić się na odbudowie ogromnych zniszczeń i na opiece dla swoich obywateli – w takiej sytuacji zapewnienie odpowiedniej logistyki dla całego Rajdu to zbyt duże przedsięwzięcie. Organizatorzy Dakaru muszą też, współpracując z administracją Chile, wykonać sporo podróży w ramach rekonesansu – co również jest teraz niemożliwe.

Jak przy ogłoszeniu tej decyzji powiedział Dyrektor Dakaru, Etienne Lavigne: „Dokładnie śledziliśmy sytuację i żywimy ogromną nadzieję, że pomimo tych tragedii, region Pustyni Atakama oraz dotknięte miasta odzyskają swój wigor.”

Rajd Dakar wróci do Chile w 2017 roku, jednak na edycję 2016 organizatorzy zmuszeni zostali do wytyczenia nowej trasy. Jej ogłoszenie ma nastąpić 16. kwietnia.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl