Utrata uprawnień i co ci grozi, jeśli pojedziesz dalej?
MotoRmania
13 marca 2020

Policjant błyskawicznie łączy się teraz z bazą danych i wie o tobie wszystko.

Obecnie stracić uprawnienia można, pomijając wyroki sądowe, m.in. gdy:

  • Po raz drugi zostaniemy zatrzymani za jazdę motocyklem ( lub samochodem) w okresie zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h;
  • po przekroczeniu limitu punktów karnych nie zaliczymy egzaminu kontrolnego albo nie podejdziemy do niego;
  • gdy nie zaliczymy badań psychologicznych, na które zostaliśmy skierowani;
  • gdy, będąc początkującym kierowcą, przekroczymy limit 20 punktów karnych w ciągu roku od otrzymania po raz pierwszy prawa jazdy.

Ważne: samo przekroczenie limitu punktów karnych, jeśli prawo jazdy mamy dłużej niż rok, nie jest jednoznaczne z utratą uprawnień. W takiej sytuacji – po przekroczeniu limitu 24 punktów, starosta przyśle wezwanie na egzamin kontrolny – prawo jazdy stracimy dopiero, gdy nie uda się nam go zaliczyć albo gdy nie stawimy się na egzamin. Uprawnienia od razu traci natomiast młody kierowca mający prawo jazdy krócej niż rok, który przekroczy limit 20 punktów karnych – by odzyskać prawo jazdy, musi odbyć kurs i zdać egzamin państwowy.

Uwaga: kierowanie samochodem po utracie prawa jazdy to już nie jest tylko wykroczenie zagrożone mandatem lub karą grzywny, to przestępstwo zagrożone więzieniem!

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły