Ręczny, dachowanie i szczęśliwi motocykliści

- Piotr Jędrzejak

Samochód wpada w poślizg i zalicza dachowanie tuż obok motocyklistów. Mają szczęście, że udało im się uniknąć wypadku…

Raporty dotyczące tego zdarzenia nie określają jasno, co dokładnie się wydarzyło. Pewne jest, że akcja miała miejsce w Cuernavaca, Meksyk. Widzimy motocyklistów lecących dwupasmową drogą. Zwróćcie też uwagę na niebieskiego Volkswagena Jettę, który dołącza do ich szybkiego tempa. Po chwili Jetta wpada w poślizg – widać, że był on spowodowany zablokowaniem tylnych kół. Samochód uderza w barierę i zalicza brutalne dachowanie. Motocykliści mają tutaj ogromnego farta. Jechali tuż obok samochodu, a jednak wszystkim szczęśliwie udało się go ominąć.

https://youtu.be/1aaApfk9c8E?t=4

Nie ma wątpliwości, że wypadek został spowodowany zaciągnięciem ręcznego. (No chyba, że to jakiś dziwna awaria układu hamulcowego…) Opis pod jedną z wersji tego filmu sugeruje, że ręczny zaciągnęła dziewczyna kierowcy, która w ten sposób chciała powstrzymać go przed włączeniem się do wyścigu ulicznego.

Według innej teorii, niedługo wcześniej kierowca i pasażerowie Jetty spożywali alkohol w niemałej ilości. Kierowca celowo użył hamulca ręcznego, aby wprowadzić samochód w slajd i przestraszyć motocyklistów. Przy takiej prędkości to się oczywiście nie mogło udać. Faktem jest, że wszyscy podróżujący samochodem wyszli z tego bez większych obrażeń.

Niezależnie od okoliczności, nie bawcie się hamulcem ręcznym przy dużych prędkościach. I pamiętajcie, że nieumiejętne użycie tylnego hamulca w motocyklu może skończyć się podobnie.

P.S.: A jak to zrobić, żeby opanować slajd motocykla spowodowany tylnym hamulcem? Nauczycie się tego na MotoRmania Slajd Zone!

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl