Podczas zorganizowanego w USA zlotu Sturgis Motorcycle Rally, największego zlotu motocyklowego na świecie, zbudowany przez polską firmę Game Over Cycles motocykl The Recidivist zajął pierwsze miejsce w kategorii “Najbardziej Niezwykły” w konkursie Rat’s Hole Custom Bike Show, najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie motocykli customowych globu.
informacja prasowa
The Recidivist to pierwszy na świecie wytatuowany motocykl. Maszyna, która miała swoją premierę w 2014 roku, została w Sturgis po raz pierwszy zaprezentowana w USA i przybyła do Ameryki wraz z nowym elementem konstrukcji, w całości wytatuowanym koszem, który w USA miał swoją światową premierę. Zlot w Sturgis (Południowa Dakota) to największa impreza motocyklowa globu. Miasteczko, które ma niecałe 7 tysięcy mieszkańców, raz w roku zmienia się w motocyklową stolicę świata, do której roku ściągają setki tysięcy motocyklistów oraz najważniejsze media i osoby z branży. Wg. danych organizatorów w 2016 roku w imprezie wzięło udział ponad 448 000 osób. Rat’s Hole Custom Bike Show to najstarszy konkurs motocykli customowych globu. Pierwsza impreza z tego cyklu odbyła się w 1973 roku, a dziś w tej najbardziej prestiżowej imprezie w branży rywalizują motocykle z całego świata. Nagroda dla Game Over Cycles jest pierwszym w historii najwyższym trofeum zdobytym w konkursie przez polską firmę.
„Zlot w Sturgis i konkurs Rat’s Hole to legendy. Największa impreza motocyklowa świata i legendarny konkurs customowy organizowany w kolebce customizingu, czyli USA. Jesteśmy dumni, że podczas pierwszego pokazu naszego motocykla w Ameryce jako pierwsza firma z Polski zostaliśmy nagrodzeni pierwszym miejscem w tak prestiżowej imprezie” – skomentował osiągnięcie swojej firmy Stanisław Myszkowski, założyciel i właściciel GOC.
Czym jest The Recidivist?
„The Recidivist” to customowa maszyna inspirowana tradycjami środowiska motocyklistów oraz światem tatuaży. Upiększanie motocykli motywami tatuatorskimi wykonanymi za pomocą aerografu jest częstą praktyką firm produkujących motocykle. Wyjątkowość Recydywisty polega jednak na tym, że cała konstrukcja maszyny została pokryta cielącą skórą o jasnym kolorze zbliżonym do koloru skóry ludzkiej, na którym to materiale, artyści z dwóch polskich salonów tatuaży wykonali bezpośrednio na motorze najprawdziwsze tatuaże. Wytatuowana skóra pokrywa opony, bak, siedzenie, zbiornik oleju, tylny błotnik, lampę oraz wiele mniejszych elementów. To wszystko sprawia, że The Recidivist to pierwszy na świecie prawdziwie wytatuowany motocykl.
The Recidivist jest artystyczną wizją nawiązującą do tradycji tatuowania się obecnej od lat w środowisku motocyklowym w USA. Motocykliści tatuowali się zarówno ze względów osobistych, aby wyrazić swój charakter oraz styl życia, i dlatego też motocykl w swojej konstrukcji oraz zdobieniach przedstawia historię człowieka z mocnym charakterem. Osobę, która ceni sobie indywidualność, osobistą ekspresję oraz poczucie wolności.
Nawiązanie do tradycji wyraża się nie tylko w temacie Recydywisty, ale również w rozwiązaniach konstruktorskich maszyny, które zawierają również elementy imitujące wygląd maszynek tatuatorskich, a wszystkie te części są w pełni funkcjonalnymi elementami konstrukcji motocykla:
– trapezowe przednie zawieszenie maszyny jest elementem wyglądającym jak tradycyjna cewkowa maszynka do tatuaży
– wydech motocykla wygląda i jest skonstruowany dokładnie tak, jak nowoczesna maszynka do tatuowania. Uwzględnia to wchodzące w jego skład igły, które po uruchomieniu silnika, poruszają się w taki sam sposób, jaki ma to miejsce kiedy maszynka pracuje aplikując tusz pod skórę tatuowanej osoby.
Dodatkowo, konstrukcja maszyny jest oparta na wielu rozwiązaniach technicznych nawiązujących do burzliwego trybu życia powojennych motocyklistów:
– dźwignia, która uruchamia motocykl ma kształt dźwigni detonatora
– tylna lampa wraz z kierunkowskazami wygląda jak kastet
– mocowanie zacisków hamulcowych w przednim kole ma wygląd kajdanek
– klamki do sprzęgła i hamulca przedniego kształt noża motylkowego „butterfly”
– dźwignia do pompy hamulcowej jest uformowana w kształcie paragrafu.
The Recidivist jest oparty na motocyklu Harley-Davidson Softail. Z oryginalnej maszyny zostały wykorzystane tylko część ramy oraz silnik, a wszystkie pozostałe elementy konstrukcji oraz zastosowane mechanizmy są autorskimi rozwiązaniami konstruktorów z firmy Game Over Cycles. Premiera motocykla miała miejsce we wrześniu 2014 roku w Londynie podczas London International Tattoo Convention 2014, najbardziej prestiżowego konwentu sztuki zdobienia ciała na świecie.
Kosz Recydywisty powstał w 2017 roku i miał swoją światową premierę podczas zlotu w Sturgis. Kosz jest całkowicie wytatuowany, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a także na oponach. Pod względem konstrukcji nawiązuje on do motocykla, szczególnie zbiornika paliwa, gdyż ma podobną konstrukcję złożoną z dwóch blach połączonych rurami , co imituje wygląd ludzkiego kręgosłupa. Również tatuaże na koszu odwołują się do motywów zawartych na motocyklu, ale tak jak jest to ze zdobieniami ciała, po pewnym czasie wzory graficzne zmienią się wraz z człowiekiem, na którym są one wytatuowane. Poszczególne grafiki się powiększają, zmieniają kolory, kształty i znaczenie. Dlatego też na koszu znajdują elementy odnoszące się do motocykla, jak Temida czy kajdanki, ale zawiera on również nowe motywy, jak wizualne odniesienia do abstrakcyjnej sztuki H.R. Gigera i Zdzisława Beksińskiego, czy inspiracje zaczerpnięte z faktów historycznych, jak elementy prezentujące wybrane obrazy z historii firmy Harley-Davidson.
Budowa motocykla z koszem pochłonęła 3000 godzin, a tatuowanie obydwu pojazdów zajęło ponad 2500 godzin.
Muzeum HD
The Recidivist wraz z koszem przez kilka najbliższych tygodni zostaje w USA, gdyż ekipa GOC została zaproszona przez Muzeum Harley-Davidsona w Milwaukee do udziału w Labour Day Weekend Rally, głównej imprezie motocyklowej organizowanej co roku w Muzeum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 30 sierpnia – 3 września 2017 roku. Przez cały okres trwania imprezy motocykl będzie wystawiony w Salonie Sztuki Kultury Customwej oraz Tatużu, a 3 września dodatkowo weźmie udział w H-D Museum Custom Bike Show.
The Recidivist wraz z koszem – informacje techniczne:
Rozmiar (obydwa pojazdy razem): długość 265 cm, szerokość 185 cm
Waga: motocykl – 380 kg, kosz – 155 kg
Silnik: Twin Cam 96”
Specjalnie impregnowana skóra: motocykl – Kult Motor DRP, kosz – KM leather design
Tatuaże:
Motocykl: Tomasz Lech – Individuum Tattoo, Krzysztof Królak – Rock’n’Roll Tattoo and Piercing Warszawa
Kosz: Artur Wiśniowski – Moto-Paint.pl
The Recidivist – Dotychczasowe nagrody:
– Best paint/airbrush” na Custombike-Show – największych targach modyfikowanych motocykli na świecie (12.2014, Bad Salzuflen, Niemcy)
– 1. miejsce w kategorii „Best Painting” podczas Mistrzostw Motocykli Customowych (03.2015, Wrocław)
– Motocykl Roku 2015 – Nagroda magazynu Chopper (03.2015, Wrocław)
– Trzy nagrody na Custom Festival – Mistrzostwach Polski Motocykli Customowych (04.2015, Poznań)
– 1. miejsce w kategorii „Best Paint”
– 3. miejsce w kategorii „Free Style”
– Motocykl Imprezy – Nagroda Specjalna od firmy Custom Chrome Europe
– Dwie nagrody na European Bike Week 2015, największym zlocie motocyklowym w Europie (09.2015, Faaker-See, Austria):
– 1. miejsce w kategoii „Custom”
– Nagroda Publiczności – „People’s Choice Award”
– ”Najbardziej Niezwykły” w konkursie Rat’s Hole Custom Bike Show – najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie motocykli customowych na świecie organizowanym na Sturgis Motorcycle Rally – największym zlocie motocyklowym świata (08.2017, Sturgis, USA)