Motocyklista uderza w zawracające auto – czy ABS uratowałby sytuację?

- Piotr Jędrzejak

Rnickeymouse, gość znany z nagrywania szlifów na zakrętach Mulholland Highway, tym razem uchwycił nietypowy wypadek. Toyota zawracała w niedozwolonym miejscu, a motocyklista na Ducati SportClassic 1000 nie zdążył przed nią wyhamować. Na szczęście tylko otarł się o przedni zderzak, już ze stosunkowo niską prędkością. Autor filmu postawił tu ciekawe pytanie – czy ABS uratowałby sytuację, zapobiegając kolizji? Jedno jest pewne, my nie chcielibyśmy być sprawcą kolizji z motocyklem, gdy dookoła jest tylu innych motocyklistów…

Faktem jest, że na suchej (!) nawierzchni, doświadczony kierowca zatrzyma się sprawniej bez ABSu. Z drugiej strony sam fakt posiadania tego systemu buduje w motocykliście większą pewność siebie i eliminuje strach przed uślizgiem przedniej opony. A w tej kolizji wygląda na to, że motocyklista hamował wyłącznie tyłem… Jak w takim razie uważacie – czy ABS mógłby pomóc?

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl