Herley Knievela oraz Triumph McQueena na aukcji
Piotr Jędrzejak
24 grudnia 2015

To tylko 2 legendarne motocykle wystawione na aukcji pośród 241 niesamowitych jednośladów.

Dom Aukcyjny Bonhams to jedna z najbardziej znanych na świecie instytucji zajmujących się aukcjami antyków oraz wszelkich drogocennych przedmiotów. Ostatnio informowali o znalezieniu kolekcji 8 motocyklich wartych 2 miliony zł. Teraz wielkimi krokami zbliża się Las Vegas Motorcycle Auction. Aukcja odbędzie się już 7. stycznia, a zlicytowanych zostanie 241 unikatowych motocykli. Dwie z ciekawszych propozycji to…

Triumph Bonneville Desert Sled z 1963 roku. Należał do Steve’a McQueena, zmodyfikował go Bud Ekins, a pomalował Von Dutch. Ekins był w tamtym czasie prawdziwą gwiazdą offroadu – zbudował Steve’owi offroadówkę i szkolił go na kalifornijskich piaskach i duktach leśnych. W zamian McQueen wkręcił go jako kaskadera w filmach. To własnie Ekins był dublerem w sławnej scenie skoku przez ogrodzenie w „Wielkiej Ucieczce”. Motocykl jest sprzedawany z dokumentami podpisanymi przez McQueena, a Bonhams spodziewa się ceny w okolicach 190 000 – 230 000 złotych.

Harley-Davidson XL1000 Evel Knievel Custom z 1976 roku. Ten motocykl grał główną rolę w filmie 'Viva Knievel!’, oczywiście razem z Evelem Knievelem walczącym ze złym gangiem narkotykowym z Meksyku. Motocykl to Ironhead Sportster 1000 z 1976 roku przerobiony przez Buda Ekinsa tak, aby wyglądał i skakał tak jak stuntowy XR750 Evela. Nowe Harleye były dostarczone do salonu HD Dicka Hutchinsa, gdzie Ekins je przerabiał. Po zakończeniu zdjęć do filmu, Hutchins odkupił ten egzemplarz, który następnie stał na wystawie jego nowego salonu. Teraz jest sprzedawany listem Hutchinsa potwierdzającym autentyczność, a w międzyczasie został jeszcze odmalowany przez George’a Sedlaka – artystę, który malował oryginalne motocykle Knievela oraz wszystkie motocykle w filmie. Bonhams spodziewa się ceny w okolicach 310 000 – 390 000 złotych.

Mimo, że te dwa motocykle to jedne z ciekawszych historii, wcale nie są najdroższe. Vincent Black Shadow Special z 1952 roku może przekroczyć 900 000 zł (kilk), a Harley-Davidson z 1908 roku to wydatek nawet 700 000 zł (klik).

Więcej informacji o Harleyu Knievela oraz o Triumphie McQueena. Jeżeli chcecie obejrzeć wszystkie motocykle z aukcji (a polecamy, to świetna rozrywka), wejdźcie tutaj.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły