Ducati Power Launch: jak działa asystent startu w XDiavel S?
Piotr Jędrzejak
20 maja 2016

„DSL po prostu zapewni Ci bezpieczeństwo, gdy Ty… będziesz starał się nie obs*ać.”

Największym (a na pewno jednym z największych) hitem premier na rok 2016 okazał się nowy flagowiec od Ducati, ich pierwszy cruiser, XDiavel S. Więcej o nim przeczytacie tutaj, a jedną z jego najciekawszych cech jest system DPL – Ducati Power Launch.

156 KM mocy oraz 129 Nm trzeba jakoś wykorzystać, ale okiełznanie tego własnoręcznie może okazać się zbyt trudne. Dlatego Włosi dołożyli asystenta startu, a teraz opublikowali film z prezentacją jak to działa.

Do wyboru są trzy tryby DPL, gdzie opcja 1 jest najbardziej agresywna i przeznaczona dla zaawansowanych riderów. Zasada działania jest jednak zawsze identyczna. Włączamy i wybieramy poziom DPL, wciskamy sprzęgło i odkręcamy manetkę do samego końca. Trzymając gaz nieprzerwanie wykręcony, GŁADKO i PROGRESYWNIE wypuszczamy klamkę sprzęgła. Motocyklista kontroluje sprzęgło, a komputer zarządza całą resztą – od poziomu otwarcia przepustnic, do kontroli trakcji i wheelie. Efektem jest atomowy start. Zobaczcie jak to wygląda:

Czy też spodziewaliście się zdecydowanie bardziej widowiskowego filmu? Nie ukrywamy, że Włosi nas trochę nim zawiedli. No ale przynajmniej już wszyscy wiemy, jak działa DPL.

Na dokładkę dorzucamy prezentację DPL od pewnego motocyklisty – ten film też warto zobaczyć. Gość dodaje, że system pozwala wykonać tylko 3 takie starty, aby zbytnio nie nadużyć możliwości sprzęgła. Na kolejne próby trzeba poczekać 20 minut. DPL odłącza się przy 120 km/h. Jak to pięknie ujął w podsumowaniu: „DSL po prostu zapewni Ci bezpieczeństwo, gdy Ty… będziesz starał się nie obs*ać.”

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły