Czego pragniesz w życiu? Motocykle, Alan Watts i jego mowa motywacyjna
Piotr Jędrzejak
15 października 2012

Co chciałbyś robić, jeżeli pieniądze nie byłyby celem? Jak byś naprawdę cieszył się, spędzając swoje życie?

Pamiętacie szwedzką ekipę Superretards? Tym razem opublikowali film z bardzo poważnym przesłaniem. Chłopaki zmontowali kilka swoich tricków w slow motion, które jednak są tylko i wyłącznie tłem – podstawą tego klipu jest mowa motywacyjna wygłoszona przez Alana Wattsa, brytyjskiego filozofa. Alan mówi o tym, co trzeba w życiu robić i uświadamia, że to nie pieniądze są najważniejsze. Poniżej macie film oraz mowę przetłumaczoną na język polski.

Ekipa Superretards, jak widać lata na swoich supermociakach. A Ty? Czego pragniesz?

[Czego pragniesz?] Co sprawia, że aż cię świerzbi? W jakim rodzaju sytuacji chciałbyś się znaleźć?

Załóżmy, że… Robię to często w poradnictwie zawodowym dla studentów; przychodzą do mnie i mówią: „Cóż, hmm, kończymy szkołę i nie mamy zielonego pojęcia, co chcemy robić!”

Więc zawsze zadaję pytanie: „Co chciałbyś robić, jeżeli pieniądze nie byłyby celem? Jak byś naprawdę cieszył się, spędzając swoje życie?

Cóż, to jest niesamowite, jak w wyniku naszego rodzaju systemu edukacyjnego, tłumy studentów twierdzą: „Cóż, chcielibyśmy być malarzami, chcielibyśmy być poetami, chcielibyśmy być pisarzami, ale jak wszyscy wiedzą, nie da się tak zarabiać pieniędzy.” Albo inna osoba mówi: „Cóż, chciałbym wieść niczym nieskrępowane życie i jeździć konno.” Mówię: „Czy chcesz nauczać w szkole jazdy?” „Uh…” „Przebrnijmy przez to. Co chcesz robić?”

A kiedy w końcu docieramy do czegoś, co dana osoba twierdzi, że naprawdę chce robić, mówię jej: „Rób to. I zapomnij o pieniądzach.” Ponieważ jeżeli twierdzisz, że zdobywane pieniędzy jest najważniejsze, spędzisz życie kompletnie tracąc czas. Będziesz robił rzeczy, których nie lubisz robić, po to aby kontynuować życie – to znaczy wciąż robić rzeczy, których nie lubisz robić. Co jest głupie!

Lepiej mieć krótkie życie, które jest pełne tego, co lubisz robić, niż długie życie spędzone w nieszczęśliwy sposób. A ostatecznie, jeśli rzeczywiście lubisz to, co robisz – nie ważne co to jest – to w końcu… zostaniesz w tym mistrzem. Jedynym sposobem, aby stać się w czymś mistrzem, to być naprawdę jednoczyć się z tym. I wtedy będziesz mógł uzyskać dobrą wypłatę za cokolwiek to jest. Więc nie martw się za bardzo… ktoś jest zainteresowany wszystkim. I jeżeli ty się czymś zainteresujesz, może się okazać, że ktoś inny tak samo.

Ale to jest absolutnie głupie spędzić swój czas, robiąc rzeczy, których nie lubisz, po to aby kontynuować… robiąc rzeczy, których nie lubisz – i uczyć dzieci iść tą samą drogą. Zobacz, co robimy – wychowujemy dzieci i uczymy je, aby żyły w ten sam sposób, jak my żyjemy. To w celu, aby one mogły czuć się usprawiedliwione i znalazły satysfakcję z życia – przez wychowywanie swoich dzieci – aby te wychowały swoje dzieci – aby wciąż robiły to samo. A więc to wszystko jest jak mdłości bez wymiotów; nigdy się nie uda.

I tak, dlatego jest niesamowicie istotne, aby rozważyć pytanie: „Czego pragnę?

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły