MotoGP 2013 – nowy format kwalifikacji
Piotr Jędrzejak
15 października 2012

Aby uatrakcyjnić weekend wyścigowy, od najbliższego sezonu biegi kwalifikacyjne przyjmą format knock-out.

Do tej pory piątek i sobota upływały na trzech treningach wolnych (po 45 minut) i jednym treningu kwalifikacyjnym (60 minut). Od roku 2013 wyścigi MotoGP zmienią się na wzór F1 oraz WSBK, czyli styl przypominający knock-out, dodając do tego jednak jeszcze jedną nowinkę – czasy z treningów wolnych też będą się brane pod uwagę, a sesje kwalifikacyjne będą dwie

Licząc czasy z pierwszych trzech treningów (FP1-3), dziesięciu najlepszych zawodników przejedzie do drugiej sesji kwalifikacyjnej (QP2) trwającej 15 minut. Cała reszta zawodników walczyła będzie w QP1 (również 15 minut), a dwóch najlepszych z nich, awansuje do QP2. To oznacza, że w QP2 przydzielone zostaną miejsca startowe od 1 do 12.

Te zmiany to równocześnie znacznie mniej czasu na trening przed wyścigiem i ustawienie motocykla. Zdecydowana większość (nie licząc dwójki awansującej z QP1 do QP2) spędzi na torze o 45 minut mniej. Dlatego też wprowadzona została nowa, czwarta wolna sesja treningowa. Potrwa 30 minut, odbędzie się przed kwalifikacjami, ale czasy z niej nie będą liczone. Niedzielna rozgrzewka przed wyścigiem (WUP – Warm Up Practice) pozostaje bez zmian.

 

Treningi niewątpliwie zyskają na atrakcyjności. W razie kiepskich warunków, zawodnicy nie będą mogli bez konsekwencji przeczekać ich w boksach – trzeba będzie wykręcić taki czas, żeby dostać się do QP2. Podzielone kwalifikacje to zaleta dla zespołów CRT oraz wszystkich spoza czołówki, ponieważ z braku czołówki, kamery w pierwszej sesji będą skierowane właśnie na nich. Szybcy zawodnicy też zyskają; już nie będziemy słuchać narzekań, że wolniejszy kierowca przyblokował lub jechał „na holu” – w QP2 będzie tylko dwunastu najszybszych.

Jak FIM tłumaczy nowe zasady:

Nowa procedura kwalifikacji

1. Trzy aktualne wolne sesje treningowe pozostaną bez zmian, jednakże połączone czasy z tych sesji będą określały przydział w finałowych sesjach kwalifikacyjnych.

2. Dziesięciu najszybszych zawodników zostanie rozstawionych w sesji kwalifikacyjnej 2 (QP2 – Qualifying Practice 2).

3. Wszyscy pozostali zawodnicy wezmą udział w sesji kwalifikacyjnej 1 (QP1).

4. Dwóch najszybszych zawodników z QP1 awansuje do QP2, dając w sumie 12 zawodników walczących o pierwsze 12 pozycji startowych.

5. Zawodnicy spoza najszybszej dwójki w QP1 zajmą pozycje startowe rozpoczynając od 13., adekwatnie do uzyskanych czasów.

Nowy harmonogram treningów i kwalifikacji

Dzień pierwszy:
Wolny trening 1 (FP1): 45 minut (bez zmian) – liczony do sesji kwalifikacyjnych
Wolny trening 2 (FP2): 45 minut (bez zmian) – liczony do sesji kwalifikacyjnych

Dzień drugi:
Wolny trening 3 (FP3): 45 minut (bez zmian) – liczony do sesji kwalifikacyjnych
Wolny trening 4 (FP4): 30 minut (nowość) – nieliczony do sesji kwalifikacyjnych
Przerwa 10 minut
Sesja kwalifikacyjna 1 (QP1): 15 minut (nowość)
Przerwa 10 minut
Sesja kwalifikacyjna 2 (QP2): 15 minut (nowość)

 

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły