Chiny: policja używa dronów do monitorowania ruchu i wykrywania wykroczeń
Piotr Jędrzejak
13 września 2019

„Przystojny chłopcze na czarnym skuterze w zielonej koszulce i okularach, załóż proszę kask.”

Całkiem niedawno policja w chińskim mieście Putian otrzymała zezwolenie do używania dronów. Małe statki bezzałogowe mają monitorować ruch, a za ich pomocą można także wykrywać wykroczenia. Na portal społecznościowy, Weibo, czyli chińskim odpowiedniku Twittera, a teraz już na całym świecie popularne stało się nagranie, w którym policja zachęca do jazdy w kasku.

Widzimy drona, który unosi się nad zatłoczonym skrzyżowaniem. Z megafonu zamontowanego na dronie rozlega się głos:

„Jesteśmy Policją Drogową Putian. Przystojny chłopcze na czarnym skuterze w zielonej koszulce i okularach, załóż proszę kask.”

Lekko zawstydzony chłopak natychmiast zakłada kask. A Ty byś nie założył? Film i technologia zbiera pozytywne opinie. Odzew społeczeństwa w social-mediach także jest pozytywny.

Jeden ze sposobów pouczania lub karania kierowców także widać na filmie, pod koniec. Dron namierza kobietę jadącą na skuterze i jednocześnie korzystającą ze smartfona. Zostaje zatrzymana na najbliższym skrzyżowaniu. Od momentu rozpoczęcia stosowania dronów, policja wykryła za ich pomocą ponad 2000 wykroczeń drogowych.

Zobacz też: Polska policja oraz ITD także zastanawiają się nad wprowadzeniem dronów do służby drogowej.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły