Chiny: policja używa dronów do monitorowania ruchu i wykrywania wykroczeń

- Piotr Jędrzejak

„Przystojny chłopcze na czarnym skuterze w zielonej koszulce i okularach, załóż proszę kask.”

Całkiem niedawno policja w chińskim mieście Putian otrzymała zezwolenie do używania dronów. Małe statki bezzałogowe mają monitorować ruch, a za ich pomocą można także wykrywać wykroczenia. Na portal społecznościowy, Weibo, czyli chińskim odpowiedniku Twittera, a teraz już na całym świecie popularne stało się nagranie, w którym policja zachęca do jazdy w kasku.

Widzimy drona, który unosi się nad zatłoczonym skrzyżowaniem. Z megafonu zamontowanego na dronie rozlega się głos:

„Jesteśmy Policją Drogową Putian. Przystojny chłopcze na czarnym skuterze w zielonej koszulce i okularach, załóż proszę kask.”

Lekko zawstydzony chłopak natychmiast zakłada kask. A Ty byś nie założył? Film i technologia zbiera pozytywne opinie. Odzew społeczeństwa w social-mediach także jest pozytywny.

Jeden ze sposobów pouczania lub karania kierowców także widać na filmie, pod koniec. Dron namierza kobietę jadącą na skuterze i jednocześnie korzystającą ze smartfona. Zostaje zatrzymana na najbliższym skrzyżowaniu. Od momentu rozpoczęcia stosowania dronów, policja wykryła za ich pomocą ponad 2000 wykroczeń drogowych.

Zobacz też: Polska policja oraz ITD także zastanawiają się nad wprowadzeniem dronów do służby drogowej.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl