Bosch i rakietowe stabilizatory: sprężony gaz, który pomoże odzyskać trakcję przy lowside
Piotr Jędrzejak
20 maja 2018

Gdyby nie prawdziwy film z testów, pomyślelibyśmy, że to nietrafiony żart primaaprilisowny. Ale okazuje się, przyszłość nadeszła już dziś i jest całkiem ciekawa.

Technologia motocyklowa idzie do przodu. Kiedyś trzeba było regulować gaźniki, a teraz manetka nie jest nawet fizycznie połączona z przepustnicami. Kontrole trakcji, slajdu, czy ABS, są normą, a w nowych motocyklach wszystkie te systemy są czułem na złożenia. Teraz Bosch dodaje coś zupełnie nowego do gamy wynalazków motocyklowych czynnie podnoszących bezpieczeństwo.

Bosch zainstalował w motocyklu dysze i zbiorniki ze sprężonym powietrzem. Konstrukcyjnie są trochę podobne do poduszek powietrznych w samochodzie, a także do dysz sterujących statkami kosmicznymi w warunkach braku grawitacji. Zadaniem nowego wynalazku jest odzyskanie przyczepności opony po uślizgu typu lowside.

Gdy jesteś w dużym złożeniu, w zakręcie trafiasz na piach lub gorszy asfalt, a przód nagle puszcza, raczej nie ma już zbyt wiele do zrobienia. Ale nie według Boscha. Wypuszczenie sprężonego gazu za pomocą dyszy ustawionej w odpowiednim kierunku dociska motocykl do asfaltu, co sprawia, że opona odzyskuje przyczepność. Zamiast lądować w krzakach, słyszysz głośny syk i jedziesz dalej.

Jeżeli wciąż w to nie wierzycie, oto jest film:

Prawdę mówiąc, po obejrzeniu powyższego filmu jesteśmy lekko w szoku. Z jednej strony czujemy, że motocykle stają się zbyt automatyczne. Z drugiej strony, jeżeli ten system działa i może uratować życie, to głosujemy na TAK, podpisując się rękami i nogami. O ile system w ogóle trafi do produkcji, najprawdopodobniej będzie jednorazowy i dość drogi.

Być może tego typu wynalazki sprawią, że motocykle staną się bezpieczniejsze w ogólnej ocenie publicznej? Być może takie działanie będzie miało pozytywne skutki dla całej branży motocyklowej? Co uważacie o tym wynalazku?

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły