BMW produkuje części w technologii druku 3D na GS Trophy
Piotr Jędrzejak
15 czerwca 2018

Każdy zawodnik otrzymał spersonalizowany panel owiewki chłodnicy wykonany z aluminium w technologii Selektywnego Spiekania Laserowego.

Pamiętacie niedawno zaprezentowaną nowość od BMW w postaci ramy wydrukowanej w technologii 3D? To był oczywiście jedynie prototyp i prezentacja możliwości, ale Niemcy poszli za ciosem. Na swoją coroczną, ogromną imprezę dla fanów dużych Adventure’ów, BMW przygotowało małą, ale przyjemną niespodziankę.

Na zakończenie GS Trophy 2018, każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę spersonalizowany panel owiewki chłodnicy wydrukowany technologią 3D, z własnym numerem oraz nazwiskiem. Wcześniej każdy z paneli przejechał ze swoim właścicielem 2350 km rajdu w Mongolii.

Osłona wykonana jest z aluminium, w technologii Selektywnego Spiekania Laserowego. Za pomocą lasera, z pyłu metalowego powstają gotowe przedmioty. Następnie wystarczy lekka obróbka szlifowaniem i – przynajmniej według nas – osłona wygląda genialnie.

Na wewnętrznej stronie panelu pojawiła się również (aż do przesady) inspirująca wiadomość od BMW: „Trzymasz w dłoniach część przyszłości. Ta osłona chłodnicy została wydrukowana 3D z czystego pyłu stopu metalu AlSi10Mg. Jako, że jedynym potrzebnym narzędziem był wysokiej mocy laser, każdą z osłon mogliśmy uczynić tak unikalną, jak GS Trophy 2018.”

O ile zamontowanie drukarki 3D w kufrze R1200GSa jest całkiem miłym żartem, to fascynujące jest obserwować, jak nowoczesne technologie stają się coraz bliższe dla zwykłych ludzi.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły