Bariery energochłonne z obrotowymi beczkami – dobry pomysł?

- Piotr Jędrzejak

To nie prędkość zabija, ale nagła jej utrata. Obrotowe beczki mają świetnie rozpraszać energię uderzenia, pozwalając pojazdowi toczyć się dalej.

Pomysł narodził się w Korei Południowej i wydaje się być naprawdę skuteczny. Zastanawiając się jak poprawić bariery energochlonne z obrotowymi beczkami (3)bezpieczeństwo na drogach, Koreańczycy z firmy ETI skupili się na barierach energochłonnych, zastępując standardowe, stalowe listwy rzędem czegoś, co wygląda jak beczki kręcące się wokół własnej osi.

Jak dobrze wiecie, to nie prędkość zabija, ale nagła jej utrata. Tutaj objawia się największa zaleta obrotowych beczek, które nie tylko pochłaniają energię uderzenia, ale też sprawiają, że pojazd przesuwa się dalej, nie wytracając energii natychmiast. Tak to działa w praktyce:

Beczki wykonane są z gumopodobnego materiału EVA, który dodatkowo absorbuje uderzenie. Stalowe listwy bariery z przodu i z tyłu również pochłaniają energię. Dzięki przekierowaniu ruchu pojazdu przez obrotowe beczki, minimalizowane jest ryzyko wypadnięcia z drogi. Ponadto tego typu bariera poprawia bezpieczeństwo w nocy (beczki mogą mieć odblaskowe elementy). System został niedawno zainstalowany na kilku drogach w Malezji w ramach 2-letniego programu pilotażowego.

Przyznacie, że z punktu widzenia samochodów, bariera z obrotowymi beczkami wydaje się być świetnym pomysłem. A co z motocyklistami?

bariery energochlonne z obrotowymi beczkami (1)

Producent przewidział taką opcję i dostępna jest bariera, która w swojej dolnej części posiada typową listwę stalową, a w górnej części pozostawiony jest rząd beczek. Dzięki temu motocyklista jest chroniony przez uderzeniem w podporę każdej z beczek.

bariery energochlonne z obrotowymi beczkami (4)

Pozostaje jednak pytanie, co się stanie, gdy motocyklista uderzy w beczki, niefortunnie blokując rękę lub nogę pomiędzy beczkami? Nawet pomimo tej nieprzyjemnej wizji, bariery z beczkami i tak zdają się być bardziej przyjazne motocyklistom, niż bariery z lin stalowych…

Jak uważacie, bariery energochłonne z obrotowymi beczkami to pomysł, który się przyjmie?

bariery energochlonne z obrotowymi beczkami (2)

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl