Anglia: życie motocyklisty zrujnowane przez kamizelkę „POLITE”
Piotr Jędrzejak
17 czerwca 2019

Motocyklista wprawdzie wygrał w sądzie, ale jego zła sława rozeszła się nieprzyjemnym echem.

Na pewno widzieliście w Polsce wielu motocyklistów w kamizelkach odblaskowych lub w odblaskowych emblematach z napisem POLSKA. Nie do końca jesteśmy pewni skąd wziął się ten fenomen, ale wydaje nam się, że chodzi o upodobnienie się do napisu POLICJA, co miało by wzbudzać respekt/strach u kierowców samochodów. Brzmi dziwnie, no ale co kto lubi.

Analogiczna sytuacja miała miejsce w Anglii, z tą różnicą, że tam motocyklista miał na kamizelce napis POLITE (czyli „uprzejmy”), bardzo podobny do POLICE. Co jeszcze ciekawsze, motocyklista miał biały kask, odblaskową kamizelkę oraz jechał białym BMW R1200RT, który kiedyś należał właśnie do policji.

47-letni Darren Emanuel został zatrzymany przez patrol jadący w przeciwnym kierunku. Akcja miała miejsce w połowie 2017 roku. Funkcjonariusze sprawdzili motocykl, zapisali notatkę na temat wyglądu przypominającego policję, który wyraźnie nie przypadł im do gustu. Darren pojechał dalej bez mandatu.

Darren złożył później skargę dotyczącą traktowania przez policjantów, a następnie został wezwany na komendę w związku z incydentem. Na miejscu został oskarżony o jazdę w odzieży, która została stworzona aby podszywać się pod oficjalny mundur policyjny. Sprawa trafiła do sądu.

Zanim sąd orzekł, polisa ubezpieczeniowa Darrena została anulowana.

W toku sprawy sąd orzekł, że Darren nie zamierzał publicznie podszywać się. Mimo wszystko sąd uznał Darrena winnym jednak zwolniono go warunkowo oraz nakazano zapłacić 675 GBP kosztów.

O tego typu kamizelkę chodzi.

Historia Darrena została opublikowana w wielu krajach, czasem z napompowanymi szczegółami, że Darren jeździł z dużą prędkością pomiędzy samochodami z niebieskimi sygnałami świetlnymi.

W wypowiedzi dla MCN.com, Darren powiedział:
„Mam przyjaciół w innych krajach, którzy o tym czytali. Gdy artykuły o moim skazaniu pojawiły się online, mój kontrakt o pracę został anulowany, a właściciel ponownie wystawił mój dom na wynajem.”

Od tamtej pory kamizelki stanęły pod dużym znakiem zapytania, mimo że londyńska policja zajęła wyraźne stanowisko: „Kamizelki nie wyglądają jak mundury policyjne. To po prostu kamizelka odblaskowa, więc nie może być nielegalna.”

Dwa tygodnie później Darren odwołał się od wyroku i odniósł sukces. Szkoda jednak została już wyrządzona. Po wygranej apelacji Darren założył sprawę o zniesławienie przeciwko gazetom i portalom, które postawiły go w złym świetle. Sprawa zakończyła się ugodą pozasądową.

Wiele z tytułów odmówiło publikacji sprostowania, a Darren Emmanuel wciąż jest spłukany.

Po 2 latach od zatrzymania, Darren podsumował wszystko w rozmowie z MCN:
„Pomimo, że wszystkie te sztuki odzieży są zupełnie legalne, to jazda w nich przyprawiła mi ogrom problemów, lęków, wydatków, a także utratę domu i pracy. 

Polecam więc, aby motocykliści zastanowili się dwa razy, zanim założą tego typu kamizelki i znajdą się w mojej sytuacji.”

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły