Alpinestars przegrywa z Dainese: naruszenie patentu opisującego montaż air-bagów

- Piotr Jędrzejak

Alpinestars oraz Dainese to zdecydowanie jedni z najbardziej znanych producentów odzieży motocyklowej. To także giganci technologii poduszek powietrznych zintegrowanych z odzieżą.

Technologia air-bagów uczyniła motocyklizm bezpieczniejszym niż kiedykolwiek, ale jednocześnie stanowi kość niezgody pomiędzy Dainese i Alpinestars. Batalia sądowa pomiędzy tymi dwoma markami toczy się już od 2015 roku, a sprawa dotyczy patentów dotyczących działania poduszek – od algorytmów odpalających, przez materiały użyte do stworzenia poduszki, a kończąc na sposobie utrzymania jej w konkretnym położeniu. Od tamtej pory obaj producenci przepychają się w sądach niemieckich, europejskich, czy włoskich. Główną areną sporu pozostaje jednak niezwykle ważny rynek niemiecki, a kilka dni temu zapadł znaczący wyrok.

Sąd Apelacyjny w Monachium ocenił, że Alpinestars naruszył własność intelektualną należącą do Dainese (patent EP 2 412 527 B1). Wyrok potwierdza decyzję Sądu Pierwszej Instancji w Monachium. Patent dotyczy sposobu zamontowania pompowanej poduszki wewnątrz „kieszeni” w odzieży, za pomocą elastycznych paneli. Patent nie ma niczego wspólnego z oprogramowaniem lub urządzeniami sterującymi poduszką.

Następnie Alpinestars może albo odwołać się od wyroku w Niemieckim Federalnym Sądzie Najwyższym, albo przyjąć decyzję Sądu w Monachium. Przyjęcie wyroku oznaczałoby, że Alpinestars musi zaprzestać sprzedaży produktów Tech-Air na rynku Niemieckim; musi zarządzić akcję przywoławczą dla wszystkich klientów komercyjnych; oraz wypłacić zwrot dla Dainese wynikający z wielkości sprzedaży produktów Alpinestars Tech-Air na rynku Niemieckim.

Obstawiamy, że Alpinestars jednak odwoła się od wyroku. Jesteśmy także pewni, że o sprawie usłyszymy jeszcze nie raz. Dainese i Alpinestars oskarżają się wzajemnie o naruszenie kilku różnych patentów, a batalie trwają nie tylko w Niemczech, ale także na rynkach włoskim, brytyjskim i francuskim, a do tego w Europejskim Urzędzie Patentowym.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl