Yamaha XV950 Racer 2015 – na przekór zasadom.

- MotoRmania

Do segmentu Yamaha Sport Heritage dołącza nowy XV950 Racer, stworzony na przekór zasadom. Adresowany do motocyklistów poszukujących niekonwencjonalnego, sportowego jednośladu, nie boi się swojej odmienności, łącząc stylistykę low ridera napędzanego silnikiem V z ponadczasowym charakterem café racera.

informacja prasowa

Motocykle Yamaha Sport Heritage

Hasło „Inspirowany przeszłością, stworzony dla przyszłości” doskonale określa charakter każdego modelu z gamy Sport Heritage. Yamaha już od 60 lat tworzy niezwykłe motocykle, z których wiele stało się ikonami. Takie modele jak VMAX, XJR1300 czy SR400 stały się natchnieniem wielu pokoleń kierowców oraz ważnym elementem motocyklowego „folkloru”. Nowy XV950 Racer jest gotów do podtrzymania tej tradycji.

2015 Yamaha XV950 Racer (5)

Inspirowany przez Yard-Built

W celu rozwoju jedynych w swoim rodzaju i charakterze motocykli z projektu Yard-Built, Yamaha ściśle współpracuje z grupą prawdziwie innowacyjnych i ekscytujących customizerów w Europie. Uniwersalność i potencjał customizacji doskonale pokazuje „Boltage” – czysty street racer autorstwa Christiana i Raphaela Bendersów, zaś wzorcem dla nowego XV950 Racera był z kolei „El Raton Asesino” – imponujący café racer z atelier niemieckiej legendy customów, Marcusa Waltza.

Styl surowy i minimalistyczny

Wyposażony w potężny, chłodzony powietrzem silnik w układzie V, kompaktowe i zwrotne w prowadzeniu podwozie, kierownicę typu clip-on i odsunięte do tyłu podnóżki, XV950 Racer nadaje nowego wymiaru segmentowi Yamaha Sport Heritage.

Dzięki surowej, minimalistycznej, lecz oryginalnej stylistyce wywodzącej się z low-riderów i café racerów, XV950 Racer reprezentuje nową koncepcję designu sportowych V-Twinów, akcentując nieustanne dążenie ich producenta do kreowania nowatorskich i prawdziwie ekscytujących motocykli Sport Heritage.

2015 Yamaha XV950 Racer (2)

Wysoki moment obrotowy i lekkie prowadzenie

Silnik w układzie V (V2 60 st.) o pojemności 942 cm3, generujący maksymalny moment obrotowy 79,5 Nm przy 3000 obr./min i moc 52,1 KM przy 5500 obr./min, imponująco przyspiesza już od niskich prędkości obrotowych. Krótkie i niskie podwozie zapewnia zwinność prowadzenia zarówno w mieście, jak i na krętych, bocznych drogach, a dzięki specyficznej kombinacji stylu low ridera z ergonomią café racera, nowy XV950 jest motocyklem unikalnym i prawdziwie ekscytującym dla nabywcy.

Kierownica typu clip-on z kutego aluminium

Wyróżnikiem XV950 Racera wśród innych modeli jest mocno pochylona pozycja kierowcy, wzmacniająca poczucie jedności z motocyklem podczas sportowej jazdy. Taka pozycja jest zasługą kierownicy typu clip-on, wykonanej z rury aluminiowej o średnicy 22,2 mm, przesuniętej do przodu o 156 mm i obniżonej o 78 mm w stosunku do modelu XV950/R. Wybór rury o średnicy 22,2 mm – niejako w przeciwieństwie do większych średnic stosowanych w motocyklach serii XV950/R – umożliwia zastosowanie cieńszych uchwytów typowych dla maszyn klasy supersport, które podkreślają sportową naturę mocarnego V-twina.

2015 Yamaha XV950 Racer (9)

Nowe, kompaktowe manetki, dźwignie i pompa hamulcowa

W celu podkreślenia sportowego charakteru motocykla, kierownica typu clip-on otrzymała nowe, kompaktowe manetki oraz dźwignie sprzęgła i przedniego hamulca, którego pompę poddano wymiarowej redukcji. Dodatek czarnej, aluminiowej płyty na półce kierownicy akcentuje sportowe ambicje motocykla. Klasyczny w wyglądzie pojedynczy panel wskaźników zamontowano centralnie nad reflektorem przednim. Udanym dopełnieniem kompaktowej przedniej sekcji motocykla  jest przeniesienie kierunkowskazów na dolną półkę widelca.

Odsunięte do tyłu podnóżki oraz pojedyncza kanapa w stylu café racera

Oprócz ekskluzywnej kierownicy typu clip-on, Yamaha XV950 Racer została również wyposażona w nowe podnóżki, które odsunięto do tyłu o 150 mm i podwyższono o 29 mm w stosunku do standardowego XV950/R. Nowa, pojedyncza, wizualnie wysmuklona kanapa została podwyższona o 75 mm, co zaowocowało lepszą ergonomią, która wspomaga scentralizowanie masy motocykla i kierowcy w warunkach wyczynowych. Ta z kolei przekłada się na lepszą stabilność na łukach i wyższy komfort jazdy.

Nową, wysmukloną kanapę motocykla wieńczy kompaktowa i lekka wizualnie nakładka na siedzenie pasażera, która idealnie komponuje się ze stalowym błotnikiem. W komplecie z kierownicą clip-on i odsuniętymi podnóżkami kierowcy, wymodelowana nakładka tworzy istotny akcent stylizacyjny XV950 jako café racera.

2015 Yamaha XV950 Racer (11)

Mini-owiewka

Yamaha XV950 Racer fabrycznie jest wyposażona w mini-owiewkę, która w kombinacji z pojedynczym, okrągłym reflektorem i kierownicą typu clip-on doskonale oddaje ducha oryginalnej koncepcji café racera.

Aluminiowe blachy identyfikacji modelu

Kolejnym elementem wyróżniającym XV950 Racera są aluminiowe blachy boczne z numerami modelu, z trzema stylowymi otworami. W kombinacji z mini-owiewką i sportową tapicerką siedzenia akcentują one ducha café racera i swoistą metaliczną surowość, która czyni z tego V-twin obiekt pożądania.

Nowe zawieszenie

Przednie i tylne zawieszenie XV950 Racera zostało dostosowane do sportowego zacięcia maszyny. Średnica teleskopów wynosi 41 mm, a skok – 144 mm, o 9 mm więcej niż w XV950/R. Klasyczne, harmonijkowe osłony teleskopów w połączeniu z czarnym lakierem widelca podkreślają ponadczasowy styl motocykla i spodobają się jeźdźcom ceniącym dbałość o szczegóły wykończenia.

Tylne bliźniacze amortyzatory typu piggyback dają 116-milimetrowy skok tylnego koła, o 6 mm większy niż w XV950/R. Zmiana ta pozwala kierowcy cieszyć się mocą silnika i stabilnością podwozia, zapewniając jednocześnie wysoki komfort jazdy, tak charakterystyczny dla całego segmentu Yamaha Sport Heritage.

2015 Yamaha XV950 Racer (3)

Osłona cylindrów

Z myślą o wyważonym i sportowym wyglądzie motocykla, chłodzony powietrzem silnik w układzie V otrzymał nową osłonę boczną cylindrów z tworzywa żywicowego o trzech otworach nawiązujących do designu aluminiowych osłon z numerami modelu oraz układu wydechowego. Osłonę zamontowano po lewej stronie silnika jako swoistą równowagę dla filtra powietrza po stronie prawej.

Pole do customizacji

Yamaha oferuje bogatą gamę akcesoriów przeznaczonych specjalnie dla XV950 Racera. Tak jak wszystkie modele segmentu Sport Heritage, motocykl fabryczny pozostawia szerokie pole do popisu dla kierowców pragnących stworzyć niepowtarzalny motocykl odpowiadający ich własnej osobowości i stylowi życia.

2015 Yamaha XV950 Racer (4)

Oryginalne akcesoria

 • Boczne lusterka na kierownicę marki Rizoma
 • Nakładki podnóżków marki Rizoma
 • Pokrywa koła pasowego marki Rizona
 • Odlewane dźwignie sprzęgła i hamulca
 • Mocowanie tablicy rejestracyjnej
 • Klamra przedniego widelca
 • Układ wydechowy Akropovič
 • Filtr powietrza do jazdy sportowej

O motocyklu XV950 Racer

 • Autentyczny racer z segmentu Sport Heritage
 • Klasyczny low rider V-twin o charakterze café racera
 • Surowa i ponadczasowa stylistyka
 • Sportowa, pochylona pozycja jazdy
 • Pojedyncza kanapa z nakładką na siedzenie pasażera
 • Owiewka i kierownica typu clip-on w najlepszym stylu café racera
 • Okrągły prędkościomierz LCD
 • Aluminiowe blachy boczne identyfikacji modelu
 • Chłodzony powietrzem silnik SOHC w układzie V o pojemności 942 cm3 i potężnym momencie obrotowym
 • Tylne amortyzatory gazowe typu piggyback
 • Ponadczasowy wygląd dzięki podwójnej ramie kołyskowej
 • 12-ramienne felgi odlewane z lekkich stopów
 • Hamulce tarczowe średnica 298 mm WAVE z ABS
 • Idealny do customizacji

Kolory:

 • Błękitny Glacier Blue (PBMJ)
 • Szary Matt Grey (MNM3)

Dostępność w sprzedaży: Kwiecień 2015
Cena rekomendowana brutto: 39 500 PLN

Specyfikacja techniczna

W celu uzyskania pełnej specyfikacji technicznej wszystkich modeli w gamie, wejdź na yamaha-motor.pl.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl