Yamaha MT-09 SP 2018: w końcu nowe zawieszenie!
Piotr Jędrzejak
6 listopada 2017

W pełni regulowany widelec Kayaba oraz zdalnie regulowany amortyzator Ohlins to główne zalety nowej wersji MT-09 SP.

Od momentu premiery w roku 2013, model MT-09 stał się totalnym hitem sprzedażowym Yamahy. Do klientów wyjechało ponad 48 000 sztuk tego motocykla! Teraz, rok po wprowadzeniu nowego modelu MT-09, Yamaha przedstawia nam jego dopasioną wersję, MT-09 SP. Jego główną cechą jest obecność zupełnie nowego zawieszenia. Innymi słowy można powiedzieć, że Yamaha w końcu poprawiła to, czego brakowało w i tak świetnym motocyklu. Poniżej, pod filmem znajduje oficjalna, ale dość zwarta informacja prasowa na temat tego motocykla.

informacja prasowa

Litery SP w nazwie są zarezerwowane dla niewielkiej liczby ekskluzywnych modeli, włączając w to MT-10 SP, które oferują topową specyfikację, ze szczególnym naciskiem na sportowe osiągi. Bezkompromisowy, nowy MT-09 SP bazuje na silnych stronach marki MT, przenosząc emocje związane z prowadzeniem tego Hyper Nakeda na nowy poziom. Oferuje on bogate wyposażenie standardowe, które obejmuje osprzęt firmy Öhlins oraz specjalną kolorystykę i unikalne wykończenie.

Nowy, zdalnie regulowany tylny amortyzator Öhlins
Öhlins i Yamaha od lat współpracują razem, tworząc liczne, niezwykle udane projekty. Obie firmy przywiązują niezwykłą wagę do osiągów, a ich marki zyskały opinię liderów innowacji w swoich dziedzinach.

Aby otworzyć przed kierowcami motocykli Hyper Naked możliwość jeszcze głębszej eksploracji wyjątkowych osiągów, jakie zapewnia duży moment obrotowy 3-cylindrowej jednostki napędowej z krzyżowym wałem korbowym, projektanci Yamahy zdecydowali o zastosowaniu w tylnym zawieszeniu MT-09 SP amortyzatora Öhlins. To zawieszenie klasy premium oferuje niezwykłą łatwość zmiany ustawień dzięki zdalnej regulacji, umożliwiając precyzyjne dopasowanie ich do potrzeb kierowcy i osiągnięcie najlepszych w tej klasie właściwości jezdnych i znakomitej kontroli nad maszyną.

Właściciele motocykli MT-09 SP mogą również dostroić zawieszenie, używając gamy opcjonalnych, tylnych sprężyn Öhlins z oferty akcesoriów Yamahy, dostępnych w wielu różnych sztywnościach. Poprzez zamontowanie opcjonalnej tylnej sprężyny, dopasowanej do własnego stylu jazdy, każdy właściciel może stworzyć swój idealny układ zawieszenia.

Nowy regulowany widelec przedni
Oba modele, MT-09 i MT-09 SP, są wyposażone w przedni widelec Kayaba. Standardowy MT-09 jest wyposażony w regulowany widelec przedni, w którym jedna laga jest odpowiedzialna za odbicie, a druga za kompresję. MT-09 SP ma regulowany widelec przedni, umożliwiający korektę tłumienia odbicia i kompresji obu lag, co pozwala na bardziej precyzyjne dostrojenie ustawień przedniego zawieszenia.

Specjalna kolorystyka w stylu MT-10 SP
Specyfikację klasy premium zamyka wyjątkowa kolorystyka MT-09 SP Silver Blu Carbon, która podkreśla stylistyczne związki z modelem MT-10 SP.

Zbiornik paliwa MT-09 SP ma srebrne boki i niebieską część górną oraz stylowe naklejki po obu stronach, jak również trójwymiarowe logo Yamahy. Czasza reflektora i nakładka siedzenia są pokryte srebrnym lakierem, a przedni błotnik – niebiesko-czarnym, z grafiką SP.

Ekskluzywny wygląd wersji SP uzupełniają, podobnie jak w modelu MT-10 SP, lekkie, 10-ramienne obręcze kół w kolorze niebieskim z grafiką MT-09 SP. Design SP jest też widoczny na kanapie, która wyróżnia się niebieskimi przeszyciami, pasującymi do zbiornika paliwa oraz kół.

Czarna kierownica, dźwignie i mocowanie
Odczuwalną, wysoką jakość i ekskluzywny wygląd modelu MT-09 SP uzupełnia czarna kierownica, czarne dźwignie sterujące oraz mocowanie kierownicy.

Specjalny zestaw wskaźników LCD
W odróżnieniu od większości pozostałych motocykli w tej klasie, specjalny wyświetlacz LCD MT-09 SP wyświetla białe informacje na czarnym tle, zapewniając lepszą czytelność podczas jazdy w dzień. Ten wysokiej jakości panel ma nie tylko zalety praktyczne, ale podkreśla imponujący wygląd motocykla.

Wyjątkowe cechy modelu MT-09 SP

 • Nowy, zdalnie regulowany tylny amortyzator Öhlins
 • W pełni regulowany widelec przedni z tłumieniem odbicia oraz kompresji
 • Ekskluzywna kolorystyka Silver Blu Carbon inspirowana modelem MT-10 SP
 • Niebieskie przeszycia na kanapie
 • Niebieskie koła z grafiką SP
 • Najlepsze w klasie właściwości jezdne
 • Czarne elementy sterownicze oraz przyrządy na kierownicy

Dane techniczne modelu MT-09 SP

 • 847 cm3, 115 KM, 193 kg
 • Mocny, 3-cylindrowy silnik CP3 o pojemności 847 cm3 z krzyżowym wałem korbowym
 • Quickshifter (QSS)
 • Sprzęgło antyhoppingowe ze wspomaganiem (A&S)
 • Zmiana trybów jazdy D-MODE
 • Aluminiowe rama i wahacz
 • Podwójny reflektor LED o agresywnym wyglądzie
 • Kontrola trakcji (TCS) z opcją wyłączenia
 • Uchwyt tablicy rejestracyjnej zamontowany na wahaczu
 • Światła pozycyjne LED

Kolor

 • Silver Blu Carbon

Dostępność

 • Styczeń 2018

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły