Yamaha MT-09 SP 2018: w końcu nowe zawieszenie!

- Piotr Jędrzejak

W pełni regulowany widelec Kayaba oraz zdalnie regulowany amortyzator Ohlins to główne zalety nowej wersji MT-09 SP.

Od momentu premiery w roku 2013, model MT-09 stał się totalnym hitem sprzedażowym Yamahy. Do klientów wyjechało ponad 48 000 sztuk tego motocykla! Teraz, rok po wprowadzeniu nowego modelu MT-09, Yamaha przedstawia nam jego dopasioną wersję, MT-09 SP. Jego główną cechą jest obecność zupełnie nowego zawieszenia. Innymi słowy można powiedzieć, że Yamaha w końcu poprawiła to, czego brakowało w i tak świetnym motocyklu. Poniżej, pod filmem znajduje oficjalna, ale dość zwarta informacja prasowa na temat tego motocykla.

informacja prasowa

Litery SP w nazwie są zarezerwowane dla niewielkiej liczby ekskluzywnych modeli, włączając w to MT-10 SP, które oferują topową specyfikację, ze szczególnym naciskiem na sportowe osiągi. Bezkompromisowy, nowy MT-09 SP bazuje na silnych stronach marki MT, przenosząc emocje związane z prowadzeniem tego Hyper Nakeda na nowy poziom. Oferuje on bogate wyposażenie standardowe, które obejmuje osprzęt firmy Öhlins oraz specjalną kolorystykę i unikalne wykończenie.

Yamaha MT-09 SP 2018 (3)

Nowy, zdalnie regulowany tylny amortyzator Öhlins
Öhlins i Yamaha od lat współpracują razem, tworząc liczne, niezwykle udane projekty. Obie firmy przywiązują niezwykłą wagę do osiągów, a ich marki zyskały opinię liderów innowacji w swoich dziedzinach.

Aby otworzyć przed kierowcami motocykli Hyper Naked możliwość jeszcze głębszej eksploracji wyjątkowych osiągów, jakie zapewnia duży moment obrotowy 3-cylindrowej jednostki napędowej z krzyżowym wałem korbowym, projektanci Yamahy zdecydowali o zastosowaniu w tylnym zawieszeniu MT-09 SP amortyzatora Öhlins. To zawieszenie klasy premium oferuje niezwykłą łatwość zmiany ustawień dzięki zdalnej regulacji, umożliwiając precyzyjne dopasowanie ich do potrzeb kierowcy i osiągnięcie najlepszych w tej klasie właściwości jezdnych i znakomitej kontroli nad maszyną.

Yamaha MT-09 SP 2018 (4)

Właściciele motocykli MT-09 SP mogą również dostroić zawieszenie, używając gamy opcjonalnych, tylnych sprężyn Öhlins z oferty akcesoriów Yamahy, dostępnych w wielu różnych sztywnościach. Poprzez zamontowanie opcjonalnej tylnej sprężyny, dopasowanej do własnego stylu jazdy, każdy właściciel może stworzyć swój idealny układ zawieszenia.

Nowy regulowany widelec przedni
Oba modele, MT-09 i MT-09 SP, są wyposażone w przedni widelec Kayaba. Standardowy MT-09 jest wyposażony w regulowany widelec przedni, w którym jedna laga jest odpowiedzialna za odbicie, a druga za kompresję. MT-09 SP ma regulowany widelec przedni, umożliwiający korektę tłumienia odbicia i kompresji obu lag, co pozwala na bardziej precyzyjne dostrojenie ustawień przedniego zawieszenia.

Yamaha MT-09 SP 2018 (21)

Specjalna kolorystyka w stylu MT-10 SP
Specyfikację klasy premium zamyka wyjątkowa kolorystyka MT-09 SP Silver Blu Carbon, która podkreśla stylistyczne związki z modelem MT-10 SP.

Zbiornik paliwa MT-09 SP ma srebrne boki i niebieską część górną oraz stylowe naklejki po obu stronach, jak również trójwymiarowe logo Yamahy. Czasza reflektora i nakładka siedzenia są pokryte srebrnym lakierem, a przedni błotnik – niebiesko-czarnym, z grafiką SP.

Ekskluzywny wygląd wersji SP uzupełniają, podobnie jak w modelu MT-10 SP, lekkie, 10-ramienne obręcze kół w kolorze niebieskim z grafiką MT-09 SP. Design SP jest też widoczny na kanapie, która wyróżnia się niebieskimi przeszyciami, pasującymi do zbiornika paliwa oraz kół.

Yamaha MT-09 SP 2018 (12)

Czarna kierownica, dźwignie i mocowanie
Odczuwalną, wysoką jakość i ekskluzywny wygląd modelu MT-09 SP uzupełnia czarna kierownica, czarne dźwignie sterujące oraz mocowanie kierownicy.

Specjalny zestaw wskaźników LCD
W odróżnieniu od większości pozostałych motocykli w tej klasie, specjalny wyświetlacz LCD MT-09 SP wyświetla białe informacje na czarnym tle, zapewniając lepszą czytelność podczas jazdy w dzień. Ten wysokiej jakości panel ma nie tylko zalety praktyczne, ale podkreśla imponujący wygląd motocykla.

Yamaha MT-09 SP 2018 (26)

Wyjątkowe cechy modelu MT-09 SP

 • Nowy, zdalnie regulowany tylny amortyzator Öhlins
 • W pełni regulowany widelec przedni z tłumieniem odbicia oraz kompresji
 • Ekskluzywna kolorystyka Silver Blu Carbon inspirowana modelem MT-10 SP
 • Niebieskie przeszycia na kanapie
 • Niebieskie koła z grafiką SP
 • Najlepsze w klasie właściwości jezdne
 • Czarne elementy sterownicze oraz przyrządy na kierownicy

Dane techniczne modelu MT-09 SP

 • 847 cm3, 115 KM, 193 kg
 • Mocny, 3-cylindrowy silnik CP3 o pojemności 847 cm3 z krzyżowym wałem korbowym
 • Quickshifter (QSS)
 • Sprzęgło antyhoppingowe ze wspomaganiem (A&S)
 • Zmiana trybów jazdy D-MODE
 • Aluminiowe rama i wahacz
 • Podwójny reflektor LED o agresywnym wyglądzie
 • Kontrola trakcji (TCS) z opcją wyłączenia
 • Uchwyt tablicy rejestracyjnej zamontowany na wahaczu
 • Światła pozycyjne LED

Kolor

 • Silver Blu Carbon

Dostępność

 • Styczeń 2018

Yamaha MT-09 SP 2018 dane techniczne tech spec

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl