Y2K 420R – nowe wcielenie motocykla z silnikiem turbinowym!
Piotr Jędrzejak
30 stycznia 2013

Jeżeli zwykły motocykl napędzany silnikiem ze śmigłowca to zbyt mało, w produkcji jest właśnie jego mocniejsza wersja!

Znacie taką markę, jak MTT – Marine Turbine Technologies? Nam też niewiele mówi ta nazwa, ale to właśnie oni stoją za sławnym Y2K, czyli motocyklem napędzanym silnikiem turbinowym ze śmigłowca. Świat właśnie obiega plotka, że MTT pracuje nad jego drugim wcieleniem!

Jedną z osób, które stoją za rozsławieniem Y2K jest ogromny fan motoryzacji, Jay Leno. Nie tylko pełnił funkcję testera oraz twarzy marki, ale również miał okazję stopić kilka samochodowych zderzaków stojąc na światłach… W ramach edukacji zobaczcie materiał kanału Discovery o Y2K po polsku:

Kto nie idzie do przodu, ten się cofa – wiadomo. Dlatego jeszcze w tym roku zobaczymy nowe wcielenie motocykla nazwanego „technologiczną masturbacją”, o wdzięcznie brzmiącej nazwie MTT Y2K 420R.

Jeżeli aktualne 320 KM przy 52 000 obr./min. to dla Was wciąż za mało, Y2K otrzyma nową turbinę gazową Rolls-Royce C-20B produkującą moc maksymalną na poziomie 420 KM. Pozostałe ciekawostki wersji 420R, to karbonowe felgi i owiewki (które w końcu nie wyglądają jak znudzony wieloryb), radialnie montowane zaciski i system ABS oraz tylna opona w rozmiarze 240 mm. Napęd przenoszony będzie na tylne koło identycznie jak do tej pory – dzięki dwustopniowej skrzyni automatycznej oraz łańcuchowi.

Y2K 420R jest już homologowany na amerykańskie drogi publiczne, a proces homologacyjny w Europie jest na najlepszej drodze do wydania świadectwa. Sam motocykl przechodzi właśnie testy w tunelu aerodynamicznym w Wielkiej Brytanii, a jego prędkość maksymalna to ponad 420 km/h… Nowego Y2K zobaczymy jeszcze jako model rocznikowy 2013 i jeżeli musicie wiedzieć, to jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że jego cena będzie niewyobrażalna.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły