Radary z przodu i z tyłu: patent tym razem od Kawasaki

- Piotr Jędrzejak

Wygląda na to, że kolejną „wielką nowością technologiczną” w motocyklach najwyższej klasy będzie system radarów i asystentów jazdy.

Swoje systemy radarów zaprezentował Continental, ponadto Ducati oraz KTM we współpracy z Boschem, a także Harley-Davidson. Patenty na ten temat wyciekły także od Hondy oraz Suzuki. Teraz do grupy dołącza Kawasaki.

kawasaki-radar-4

Szkice patentowe jasno przedstawiają o co chodzi. Jeden radar umieszczony zostanie z przodu, drugi z tyłu, czyli dokładnie tak, jak w przypadku pozostałych producentów. Szkice dotyczą raczej sposobu zmontowania radarów, a Kawasaki już współpracuje z Boschem w dziedzinie ABSu i kontroli trakcji – dlatego wnioskować można, że system, który pojawi się u Kawasaki, pochodził będzie od Boscha. Patenty naszkicowane są na motocyklu w stylu Versysa, ale tym szczegółem nie należy się znacznie przejmować. Choć niewykluczone, że to właśnie na dużym, turystycznym enduro znajdą swoją premierę.

kawasaki-radar-5

Zadaniem radarów będzie monitorowanie pola z przodu oraz z tyłu. Radary ostrzegą przed zagrożeniem lub przeszkodą, przy okazji współpracując z systemem awaryjnego hamowania, a także adaptacyjnym tempomatem. Kolejne sposoby na użycie radarów, to asystent martwego pola, asystent zmiany pasa, automatyczne światła drogowe (długie), a ponadto dodać można kamerę odczytującą znaki.

kawasaki-radar-2 kawasaki-radar-1 kawasaki-radar-3

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl