Yamaha Niken to z pewnością dziwny wyjątkowy motocykl. Yamaha określa go jako rewolucję. Pytanie, czy będzie to udana rewolucja…?

My nie spodziewamy się, że Niken zawładnie umysłami wszystkich motocyklistów, ale z pewnością jest to jeden z tych sprzętów, którymi w 2018 roku chcemy przejechać się najbardziej. Spodziewamy się, że będzie ciekawie, a może nawet pozytywnie. Nikena widzieliśmy już na żywo na Warsaw Motorcycle Show i póki co wynieśliśmy z tego jeden wniosek – tym motocyklem będzie dało się jeździć pomiędzy autami w korkach. Z pewnością nie ma szans na wciskanie się w najciaśniejsze przesmyki, ale zwykła jazda do pracy nie powinna być wyzwaniem.

Teraz Yamaha publikuje techniczne video, w którym wytłumaczone jest, jak w praktyce działa przednie zwieszenie oparte na wykorzystaniu układu kierowniczego z kompensacją Ackermana oraz dźwigniowym systemie zawieszenia zamontowanego po zewnętrznej stronie kół. Maksymalny kąt przechyłu 45st. zacznie dawać się we znaki pewnie dopiero na bardzo szybkich, górskich drogach.

Nie ma wątpliwości, że Yamaha poświęciła wiele roboczogodzin, aby zachowanie Nikena było jak najbliższe motocyklowemu. Zobaczcie jak to działa: