Oto jak działa przednie zawieszenie w Yamasze Niken: video techniczne
Piotr Jędrzejak
8 marca 2018

Yamaha Niken to z pewnością dziwny wyjątkowy motocykl. Yamaha określa go jako rewolucję. Pytanie, czy będzie to udana rewolucja…?

My nie spodziewamy się, że Niken zawładnie umysłami wszystkich motocyklistów, ale z pewnością jest to jeden z tych sprzętów, którymi w 2018 roku chcemy przejechać się najbardziej. Spodziewamy się, że będzie ciekawie, a może nawet pozytywnie. Nikena widzieliśmy już na żywo na Warsaw Motorcycle Show i póki co wynieśliśmy z tego jeden wniosek – tym motocyklem będzie dało się jeździć pomiędzy autami w korkach. Z pewnością nie ma szans na wciskanie się w najciaśniejsze przesmyki, ale zwykła jazda do pracy nie powinna być wyzwaniem.

Teraz Yamaha publikuje techniczne video, w którym wytłumaczone jest, jak w praktyce działa przednie zwieszenie oparte na wykorzystaniu układu kierowniczego z kompensacją Ackermana oraz dźwigniowym systemie zawieszenia zamontowanego po zewnętrznej stronie kół. Maksymalny kąt przechyłu 45st. zacznie dawać się we znaki pewnie dopiero na bardzo szybkich, górskich drogach.

Nie ma wątpliwości, że Yamaha poświęciła wiele roboczogodzin, aby zachowanie Nikena było jak najbliższe motocyklowemu. Zobaczcie jak to działa:

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły