Motobot vs Rossi na torze: kto był szybszy? [głosowanie]

- Piotr Jędrzejak

Yamaha zorganizowała pojedynek robota z zawodnikiem, wynik ogłosi za dwa tygodnie, ale teraz zadaje poważne pytanie: kto był szybszy?

Pamiętacie Motobota? Było to podejście Yamahy do autonomicznej jazdy. Japończycy z pomocą swojego oddziały w Kalifornii skonstruowali robota, którego posadzili na standardowej Yamasze R1M i kazali mu jeździć. Początkowo było ciężko i za robotem trzeba było biegać jak za dzieckiem, które uczy się jeździć na rowerze z kijkiem. Cele Yamahy były i wciąż są jasne: poprawiać bezpieczeństwo, poznawać dynamikę zachowania człowieka i motocykla, pracować nad systemami komunikacji oraz poznawać nowe technologie i ulepszać te już znane.

yamaha motobot

W 2016 roku pojawił się film, w którym to Motobot spotyka się z Valentino Rossim i ma od niego nauczyć się nowych sztuczek. Wtedy Yamaha postawiła sobie cel, aby w 2017 roku Motobot samodzielnie pokonał okrążenie po torze z prędkościami przekraczającymi 200 km/h.

Teraz, tuż przed targami Tokio Motor Show, gdzie prezentowanych jest wiele nowych technologii w motoryzacji, Yamaha uruchamia specjalną stronę z pytaniem kto był szybszy – Motobot czy Rossi?

motobot yamaha (2)

Wygląda na to, że pojedynek odbył się na torze Thunderhill Raceway w okolicy Sacramento w Kalifornii, gdzie odbyła się największa część testowania Motobota. Nie mamy jeszcze pojęcia jakie były czasy, ale wszystko poniżej 2 minut na pełnej nitce uznane może być za szybkie okrążenie.

No dobrze, to kto był szybszy według Was? Dajcie znać w komentarzach i zagłosujcie na stronie Yamahy. Możecie to też zrobić na Facebooku oraz Twitterze.

Yamaha oficjalnie ogłosi wyniki pojedynku na targach Tokyo Motor Show w środę 25. października, przy okazji premiery Motobota 2.0. Nie jest jasne, czy druga wersja robota ścigała się z Rossim czy powstała w wyniku tego wyścigu. W głosowaniu na stronie póki co zdecydowana większość (około 80%) jest za Rossim.

Jeżeli my mielibyśmy zgadywać, to obstawiamy, że Rossi był szybszy, ale Motobot też pozytywnie zaskoczył wynikiem. Jesteśmy za to pewni, że kiedyś przyjdzie dzień, w którym jakiś robot prześcignie najszybszych zawodników. Pytanie tylko, czy stanie się to prędzej, czy później…

Wyniki głosowania z 12. października. Kolor niebieski - Motobot; żółty - Rossi.

Wyniki głosowania z 12. października. Kolor niebieski – Motobot; żółty – Rossi.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl