Honda CRF450 Rally 2013 – dakarówka
MotoRmania
2 października 2012

Honda prezentuje motocykl na Rajd Dakar

Informacja prasowa

Honda zaprezentowała dzisiaj podczas targów Intermot w Kolonii model CRF450 Rally – motocykl przygotowany do startu w styczniowym Rajdzie Dakar.

W słynnym rajdzie Honda startowała dziewięciokrotnie, debiutując w 1981, w imprezie organizowanej wówczas pod nazwą Rajd Paryż Dakar. Rok później Francuz Cyril Neveu wywalczył dla Hondy pierwsze zwycięstwo w trzeciej edycji rajdu. Zaś w latach 1986 – 1989 Honda sięgnęła po cztery wygrane z rzędu – co daje łącznie pięć zwycięstw w dziewięć lat.

Honda wystartuje w styczniowym Rajdzie Dakar, najtrudniejszym rajdzie na świecie, aby sprawdzić swoje technologie związane z wytrzymałością oraz niskim zużyciem paliwa w codziennym użytkowaniu, a także, aby przenieść następnie rozwiązania przygotowane z myślą o Rajdzie Dakar, do użytku codziennego.

Honda CRF450 Rally bazuje na popularnym modelu enduro, CRF450X. Rajdowa maszyna została przygotowana przy pełnym zaangażowaniu ze strony Honda R&D Co., Ltd., a także wsparciu operacyjnym Honda Racing Corporation. W latach 1986-1989, Honda startowała w Rajdzie Paryż Dakar w podobny sposób, wystawiając maszynę ze specjalnie przygotowanym silnikiem i podwoziem.

Tym razem Honda po raz pierwszy wystawi w rajdzie maszynę bazującą na seryjnym modelu. CRF450 korzysta z systemu wtrysku PGM-FI (Program Fuel Injection), który zapewnia niskie spalanie i dużą wytrzymałość. Honda celuje w swoje pierwsze zwycięstwo przy użyciu maszyny bazującej na motocyklu komercyjnym.

11-krotny zwycięzca US Baja 1000, Johny Campbell (USA) dołączy do czterech potwierdzonych wcześniej zawodników, którymi są: Helder Rodrigues (Portugalia), Felipe Zanol (Brazylia), Sam Sunderland (Wielka Brytania) i Javier Pizzolito (Argentyna).

Model CRF450 Rally jest wciąż rozwijany. Ma już za sobą testy w Japonii, a 15. października wystartuje w swoim pierwszym rajdzie w Maroko, gdzie piątka kierowców Hondy będzie zbierać dane i doświadczenia, a także identyfikować potencjalne problemy podczas warunków rajdowych.

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły