Motocyklowy pościg wszech czasów? Szokujące umiejętności!
MotoRmania
21 kwietnia 2020

Brazylijska jednostka Policji udostępniła to szokujące nagranie..

ROCAM to grupa wybranych policjantów na motocyklach powołana do zwalczania narkotyków i przestępstw z użyciem przemocy w Brazylii. Nie wiemy dlaczego motocyklista jest ścigany, i uważamy, że ucieczka przed przedstawicielami prawa jest niedopuszczalna, ale jego umiejętności są absolutnie fascynujące. Pomimo jazdy w koszulce i krótkich spodenkach wykorzystuje zaawansowane techniki do skręcania – niejednokrotnie z użyciem slajdu. Pomimo jazdy na ulicach bezkompromisowo wykorzystuje linię wyścigową, idealnie dohamowując do apeksu, a następnie przyspieszając z kontrolowanym wykorzystaniem całej dostępnej szerokości ulicy. Jedzie na motocyklu o niewielkiej pojemności, i policjant ma przewagę mocy co widać w momentach kiedy musi nadrobić stracony dystans. Ale pomimo tego, że też nie jest specjalnie zabezpieczony ( nie ma nawet rękawiczek) daje przykład stabilnego i doskonałego prowadzenia maszyny. Ma utrudnione zadanie bo nie on podejmuje decyzję gdzie i kiedy skręcić, a jednocześnie musi zachować stosunkowo bezpieczny dystans.

To nagranie to 10 dreszczyków emocji na sekundę, ale jest też druga strona medalu. Podobnie jak wiele podobnych filmów ROCAM, spowodował falę negatywnych komentarzy na temat zagrożenia ludzi postronnych związanego z takimi policyjnymi pościgami.

Ciekawostka : badanie Australijskiego Instytutu Kryminologii. wykazało, że liczba zgonów w australijskich aresztach spada, ale liczba „zgonów w wyniku pościgów z dużą prędkością” rośnie. Podczas gdy mniej niż 1% pościgów policyjnych powoduje skutek śmiertelny, to 38% zabitych osób to niewinni świadkowie.

Gorzej jest w USA, gdzie statystycznie jedna osoba umiera każdego dnia w wyniku pościgu policyjnego. Spośród tych zgonów 1% stanowią niestety policjanci, 55% to uciekający , i aż 44% to niewinne osoby znajdujące się na drodze przez przypadek.

Jakie jest wasze zdanie w obliczu tych statystyk? Czy tak duża liczba niewinnych ofiar jest powodem do dyskusji na ten temat?

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły