Zadbaj o oświetlenie motocykla
MotoRmania
15 maja 2013


Rozpoczął się sezon i na drogach pojawiło się sporo motocyklistów. Przed wiosenną przejażdżką warto przyjrzeć się kondycji jednośladu, zwracając szczególną uwagę na oświetlenie. 

Informacja prasowa

Ponad połowa wypadków, do których doszło w 2012 roku z powodu usterek technicznych wydarzyła się przez awarię oświetlenia pojazdów. W motocyklach sprawność świateł jest szczególnie istotna, ponieważ w ciemności są zdecydowanie słabiej widoczne niż samochody. Ponadto, nawet najmniejsze przeszkody lub dziury w drodze stanowią dla prowadzącego poważne zagrożenie. Odpowiednio dobrane oświetlenie w znaczny sposób poprawia widoczność oraz wpływa na bezpieczeństwo jazdy i komfort prowadzenia „dwóch kół”. W świetle dziennym i przy rozsądnej prędkości nie jest trudno je zauważyć, po zmroku jednak to właśnie światło reflektorów ma bezpiecznie prowadzić nas do celu. Kiedy szosa jest dobrze oświetlona, kierowca widzi lepiej, a wcześniej zauważona przeszkoda daje więcej czasu i możliwości na wykonanie odpowiedniego manewru. Dlatego przygotowując motocykl do nowego sezonu warto pamiętać o zapewnieniu jak najlepszego oświetlenia. Firma OSRAM od lat oferuje nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania oświetleniowe w obszarze motoryzacji. Jej oferta zawiera również produkty przygotowane specjalnie z myślą o motocyklistach.

NIGHT RACER PLUS – więcej światła na drodze
OSRAM NIGHT RACER PLUS to żarówka, która pozwala uzyskać aż do 90% więcej światła na drodze i daje do 35 metrów dłuższy zasięg reflektorów. Opatentowana niebieska powłoka pierścienia zmniejsza olśnienie pojazdów nadjeżdżających z przeciwka. Ponadto pomaga lepiej skupić wiązkę światła na drodze. Barwa tej żarówki jest o 10% bielsza niż standardowa przez co poprawia kontrast i zmniejsza zmęczenie oczu.

X-RACER – jaśniejsza droga w kolorze blue
Miłośnikom motocykli, którzy na równi z funkcjonalnością cenią oryginalność i dla tych, którzy wraz z nowym sezonem zechcą zmienić coś w swoich dwóch kółkach, firma OSRAM proponuje żarówki X-RACER. Konstruując ten model żarówki pomyślano nie tylko o bezpieczeństwie, lecz także o estetyce. X-RACER emitują światło o zimnej barwie przypominającej światło lamp ksenonowych, dzięki czemu lepiej oddają kontrasty niż tradycyjnie używane halogeny. Ich jasne światło o temperaturze barwowej 4 000 K gwarantuje większe bezpieczeństwo na drodze. Pozwala pozostałym uczestnikom ruchu drogowego szybko zauważyć motocyklistów, zmniejszając w ten sposób ryzyko wypadków.

Obie żarówki do motocykli są dostępne w wersjach H4 i H7, jedne i drugie są oferowane pojedynczo i w zestawach z żarówką „na zapas”. Ta druga jest umieszczona w pomysłowym opakowaniu w kształcie… kasku motocyklowego.

Zapas – weź na zapas…
Ponieważ większość jednośladów ma tylko jeden reflektor, co oznacza, że w razie awarii można zostać zupełnie bez oświetlenia, każdy motocyklista powinien wozić ze sobą zapasową żarówkę. Posiadanie zestawu zapasowego w niektórych krajach (Hiszpania, Słowacja, Rosja) jest obowiązkowe, natomiast w części krajów europejskich zalecane.

Warto pamiętać także, że nawet najlepsza żarówka nie spełni swojej roli, jeśli reflektor będzie zabrudzony. Warstwa brudu i błota może ograniczyć skuteczność oświetlenia nawet o 90%.

Pamiętajcie, że zamawiając prenumeratę Motormanii w maju otrzymacie gratis 2 żarówki Osram night racer – gratis!
http://motormania.com.pl/prenumerata-motormanii/

MotoRmania
Redaktor naczelny

to lifestylowy magazyn o tematyce motocyklowej. Ekskluzywność tego tytułu podkreśla nie tylko doskonałej jakości papier, ale przede wszystkim wyjątkowe materiały. Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły