Więcej czasu na opłacenie mandatu kredytowanego: 14 dni
Piotr Jędrzejak
26 listopada 2018

Termin opłacenia mandatu wystawionego przez policję zmienia się z 7 na 14 dni.

Dnia 15 listopada w życie weszła nowelizacja Kodeksu Wykroczeń. Modyfikacji jest kilka, jak ustalenie wartości kradzieży (500 zł), według której jej klasyfikacja zmienia się z wykroczenia w przestępstwo. Pojawi się także elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń przeciwko mieniu. Ponadto zaostrzone zostaną kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt. Wprowadzono także nowelizację istotną dla kierowców.

Nowa ustawa wydłuża czas, który ukarany kierowca ma na opłacenie mandatu kredytowanego wystawionego przez policję na miejscu zdarzenia. Do tej pory każdy miał maksymalnie 7 dni na opłacenie mandatu. Pojawiły się jednak głosy, iż długość kredytowania należy wydłużyć. Najważniejsze były dwa argumenty. Po pierwsze, po zmianie terminu z 7 na 14 dni, obywatele będą mieli więcej czasu na zgromadzenie niezbędnych środków. Po drugie zwiększy się sprawność pracy sądów – po wydłużeniu terminu do sądów trafi nawet o 150 tys. mniej drobnych spraw niż obecnie.

Ponadto przypominamy, że od 1 lutego 2018 roku każdy radiowóz patrolu drogowego powinien być wyposażony w terminal płatniczy. Dzięki temu mandat opłacić można od razu, za pomocą karty płatniczej lub za pomocą BLIK.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły