Więcej czasu na opłacenie mandatu kredytowanego: 14 dni

- Piotr Jędrzejak

Termin opłacenia mandatu wystawionego przez policję zmienia się z 7 na 14 dni.

Dnia 15 listopada w życie weszła nowelizacja Kodeksu Wykroczeń. Modyfikacji jest kilka, jak ustalenie wartości kradzieży (500 zł), według której jej klasyfikacja zmienia się z wykroczenia w przestępstwo. Pojawi się także elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń przeciwko mieniu. Ponadto zaostrzone zostaną kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt. Wprowadzono także nowelizację istotną dla kierowców.

Nowa ustawa wydłuża czas, który ukarany kierowca ma na opłacenie mandatu kredytowanego wystawionego przez policję na miejscu zdarzenia. Do tej pory każdy miał maksymalnie 7 dni na opłacenie mandatu. Pojawiły się jednak głosy, iż długość kredytowania należy wydłużyć. Najważniejsze były dwa argumenty. Po pierwsze, po zmianie terminu z 7 na 14 dni, obywatele będą mieli więcej czasu na zgromadzenie niezbędnych środków. Po drugie zwiększy się sprawność pracy sądów – po wydłużeniu terminu do sądów trafi nawet o 150 tys. mniej drobnych spraw niż obecnie.

Ponadto przypominamy, że od 1 lutego 2018 roku każdy radiowóz patrolu drogowego powinien być wyposażony w terminal płatniczy. Dzięki temu mandat opłacić można od razu, za pomocą karty płatniczej lub za pomocą BLIK.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl