Tomasz Gollob wybudzany ze śpiączki. Dementujemy pierwszą przyczynę wypadku.

- Piotr Jędrzejak

Gollob jest właśnie wybudzany, trzymamy kciuki! Przy okazji informujemy o teorii, według której zsuwająca się manetka była przyczyną wypadku.

Tomasz Gollob w niedzielę trafił do szpitala po poważnym wypadku na torze motocrossowym. Najpoważniejszym urazem było złamanie kręgu, przemieszczenie kolejnego kręgu i uszkodzenie rdzenia kręgowego. Tomasz w niedzielę przeszedł operację i został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Poza urazem kręgosłupa, lekarze stwierdzili stłuczenie mięśnia sercowego, obustronne złamania żeber, stłuczenie płuca oraz krwotok do jamy opłucnej. To oznacza, że Tomasz musiał uderzyć klatką piersiową, prawdopodobnie w kierownicę.

Serwis Sportowefakty.wp.pl podaje, że rozpoczął się proces wybudzania Tomasza ze śpiączki. Lekarze zmniejszyli dawkę leków już w poniedziałek i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze dziś przed południem Gollob odzyska przytomność.

Lekarze wyłączą respirator na chwilę i jeżeli Tomasz zacznie samodzielnie oddychać, zostanie rozintubowany, a aparatura będzie już odłączona na stałe. To dobre wieści.

W pierwszych chwilach po odzyskaniu świadomości Gollobowi towarzyszyć mają najbliżsi, których na godzinę 11:00 zaproszono do szpitala, na oddział intensywnej terapii.

Manetka przyczyną wypadku?

Z kolei Przeglądsportowy.pl podaje „prawdopodobną przyczynę wypadku”, w którą my osobiście nie wierzymy za grosz.

Jak czytamy na przegladsportowy.pl:

„Dotarliśmy do świadka, który widział motocykl żużlowca tuż po wypadku. Jego relacja wskazuje na to, że powodem koszmarnego upadku mogła być manetka, czyli gumowy uchwyt, który w momencie zjazdu z 25-metrowej skarpy spadł z kierownicy motocykla. Świadek potwierdza, że ta część kierownicy leżała na ziemi niedaleko poszkodowanego zawodnika.”

oraz

„Uchwyt mógł częściowo obsunąć się na zakręcie tuż przed zjazdem ze skarpy. Sam zjazd z górki nie jest bowiem szczególnie wymagająca dla zawodników. – Skarpa jest stroma, ale zawodnicy, którzy z niej zjeżdżają, osiągają tam prędkość 5–10 kilometrów na godzinę, bo wcześniej jest nawrót o 180 stopni i nie mają gdzie się rozpędzić – mówi Władysław Knap, trener i prezes KM Wisła Chełmno, organizatora niedzielnych zawodów.”

oraz

„W momencie upadku Gollob jechał 5-10 km/h. Wszystko wskazuje na to, że w trakcie zjeżdżania ze stromej skarpy stracił kontrolę nad motocyklem, uderzył klatką piersiową o kierownicę, a w efekcie tego zdarzenia stracił przytomność.”

oraz

„W tym momencie nie ma innego wytłumaczenia, dlaczego manetka leżała kilka metrów od motocykla.”

skarpa miejsce wypadku golloba - Fot Miłosz Lippki

O tym zjeździe ze skarpy mowa. Fot. Miłosz Lippki

Podsumujmy te informacje. Władysław Knap mówi, ze zawodnicy zjeżdżają ze skarpy raczej powoli, racja. PrzeglądSportowy twierdzi z kolei, że wielokrotny Mistrz Świata, Europy i Polski, człowiek który motocykle miał w małym palcu i myślał o starcie w Rajdzie Dakar, zaliczył wywrotkę przy mniej niż 10 km/h, bo zsunęła mu się gumowa manetka? I przy tych 10 km/h doznał poważnych urazów kręgosłupa i klatki piersiowej? O nie, w to nie uwierzymy.

Wypadek rzeczywiście miał miejsce tuż za skarpą Tomasz mógł nabrać prędkości na wyjściu z wirażu i zamiast zjechać z dużej i stromej skarpy, omyłkowo z niej zeskoczył. Wylądował na płaskim, a przeciążenie było tak silne, że uderzył klatką piersiową w kierownicę. W tym momencie mogła zsunąć się manetka.

Nasza wersja wydarzeń to tylko domysły, jednak chyba zdecydowanie bardziej prawdopodobne? Niezależnie od tego, co się stało, Tomaszowi życzymy jak najwięcej zdrowia i wytrwałości!

skarpa wypadek gollob - Fot Miłosz Lippki

Zawodnik po upadku leżał w miejscu, w którym stoi mężczyzna w ciemnej kurtce. Kilka metrów dalej leżała manetka. Fot. Miłosz Lippki

Można pomóc!

Grudziądzki Klub Motorowy pod hasłem #MistrzJestJeden rozpoczął już zbiórkę pieniędzy na leczenie Golloba. Każdy może wpłacić dowolną kwotę, wkrótce ruszy także sprzedaż gadżetów.

Pieniądze można wpłacać na konto Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania i Rozwoju Neurochirurgii i Osób z Urazami Układu Nerwowego w Grudziądzu – PKO BP S.A. Oddział 1 w Grudziądzu – Nr 77 1020 5040 0000 6702 0103 5559. W tytule przelewu wystarczy wpisać słowo „Gollob”.

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl